TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

Rålekkert fra Sonus faber

De er kjent for sine fantastisk vakre høyttalere, men med den nye serien har de overgått seg selv.

Av / 03.02.17 - 12:15
Rålekkert fra Sonus faber

Etter at Livio Cucuzza to sjefstolen i Sonus fabers designavdeling, har han løftet både kvaliteten og designet mange hakk. Det er samme mann som er ansvarlig for Audio Researchs lekre Foundation-serien med DAC og forsterkere. For ikke å glemme den innovative bordhøyttaleren fra Sonus faber: SF16 til 99.000 kr!.

Nå har han tatt tak i deres legendariske Homage-serie, omdøpt til Tradition, hvor to av høyttalermodellene erstattes av nye, og en ny modell plasserer seg midt mellom den største og den minste.

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

De har alle navn fra berømte instrumentmakere. Guarneri, Serafino og Amati. Nå med Tradition etter navnet.

Høyttalerne har ikke bare ny design, teknisk sett er de også nye, og mye av teknikken er hentet fra Il Cremonese og Lilium til 580.000 kr. Sistnevnte har vi faktisk testet.

Den kompakte Guarneri har bare navnet til felles med Guarneri-modellen vi testet, alt annet er nytt. Kabinettet er laget i en MDF-sandwich med ekte treverk, og boltet sammen med topp og bunnplater i Avional aluminium.

Annonse
(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Den har Sonus nye diskantelement med Arrow Point DAD (Dempet Apex Dome), og har en dom diskant med ringradiator, som drives av en Neodymium magnet.

Mellomtonen bruker en spesiell membran laget av lufttørket cellulosemasse, silkebomull, bastfiber og andre naturlige fibre, og er mekanisk avkoblet fra frontbaffelen.

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Spesiell oppmerksomhet er også blitt bruk til utformingen av delefilteret med bruk av best tilgjengelig komponenter, blant annet kondensatorer fra Mundorf Supreme og Jantzen spoler.

Som alle modellene i den nye serien, leveres Guarneri Homage Tradition  i to ulike utførelser, rød høyglanslakkert treverk med sort børstet aluminium og Wenge med brunt skinn og detaljer i blank børstet aluminium.

Prisen er oppgitt til 150.000 kr paret.

Guarneri Homage Tradition fakta:

• 2-veis stativhøyttaler
• 150 mm Ultradynamisk mellomtone/bass, cellulose fiber membran
• 28 mm «Arrow Point», silkedome
• Frekvensområde: 45-35.000 Hz, inkludert Stealth refleks
• Delefrekvens: 2.500Hz
• Følsomhet: 87 dB
• Nominell impedans: 4 ohm
• Anbefalt forsterkereffekt: 30-250 watt

Mål: 37,7 x 23,9 x 37,5 cm

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Den nye Serafino har i tillegg to 18 cm basselementer med en lett membran laget av syntaktisk skum og doble lag med lufttørket cellulosemasse.

Den er prissatt til 200.000 kr.

Serafino fakta:

• 3,5-veis gulvhøyttaler
• 2 stk 18 cm lettvekts basselementer
• 150 mm Ultradynamisk mellomtone, cellulose fiber membran
• 28 mm «Arrow Point», silkedome
• Frekvensområde: 30-35.000 Hz, inkludert Stealth refleks
• Delefrekvenser: 80, 250, 2.500Hz
• Følsomhet: 89 dB
• Nominell impedans: 4 ohm
• Anbefalt forsterkereffekt: 80-350 watt

Mål: 109,1 x 39,6 x 48,5 cm

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Den nye Amati har to 22 cm basselementer, og er ellers konstruert som de andre to i Tradition-serien, men er naturligvis mye større og rekker lengre ned i bassen.

Den koster 260.000 kr paret, uavhengig av finish.

Amati fakta:

• 3,5-veis gulvhøyttaler
• 2 stk 22 cm lettvekts basselementer
• 150 mm Ultradynamisk mellomtone, cellulose fiber membran
• 28 mm «Arrow Point», silkedome
• Frekvensområde: 28-35.000 Hz, inkludert Stealth refleks
• Delefrekvenser: 80, 250, 2.500Hz
• Følsomhet: 90 dB
• Nominell impedans: 4 ohm
• Anbefalt forsterkereffekt: 100-500 watt

Mål: 117,6 x 41,1 x 51,2 cm

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Festglade Sony-høyttalere med fet bass

Liten høyttaler med stort forbilde

Sony lanserer nye lydplanker

Klipsch fornyer ikoniske høyttalere

Lydplanker med oppgraderingsmuligheter

Ny System Audio-høyttaler med dypere bass og renere lyd

Samsung-lydplanke kan slutte å fungere: Slik unngår du feilen

Samsung selger flest lydplanker i verden

JBL får fart på gatefesten

Smart bass fra britene

Scansonic til budsjettvennlige priser

Disse norske høyttalerne koster en kvart million

Lyd & Bilde