TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Nobelprisen i kjemi tildeles kvanteprikkforskere

Visste du at TV-skjermen din kan inneholde avansert kjemi?

Av / 20.10.23 - 13:37
Nobelprisen i kjemi tildeles kvanteprikkforskere

Nobelprisen i kjemi for 2023 ble i år tildelt forskerne Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus og Aleksej I. Ekimov for oppdagelsen av kvanteprikker: det kunngjorde svenske Kungliga Vetenskapsakademien tidligere i oktober.

Kvanteprikkerogså kjent som «quantum dots» på engelsk) er bittesmå krystaller som kan sende ut lys i forskjellige farger. Hvis du synes uttrykket høres kjent ut, kan det være fordi vi nevner den relativt ofte her på Lyd & Bilde!

Oppdagelsen ble gjort på 1980-tallet, og i dag brukes teknologien blant annet til å forbedre fargegjengivelsen i moderne TV-skjermer, deriblant mange av QLED og QD-OLED TV-ene som selges i dag.

Men kvanteprikkene har også potensiale innenfor en rekke andre bruksområder, slik som solcelleteknologi, bedre sensorer og nye medisinske metoder, skriver Kungliga Vetenskapsakademien i sin begrunnelse.

Nobelprisen i kjemi tildeles kvanteprikkforskere 1
Kvanteprikker brukes blant annet i QD-OLED monitorer og TV-skjermer. (Foto: Samsung Display)

Oppfører seg som ett atom

Kvanteprikker er ekstremt små og består av rundt 1.000 atomer. Dette gjør at de små prikkene oppfører seg som ett atom, som får spesielle egenskaper. Kvanteprikkene sender ut lys i forskjellige farger avhengig av størrelsen, og når de for eksempel brukes i LCD-skjermer vil de kunne brukes til å forsterke primærfargene rødt, grønt og blått og utvide antallet fargenyanser det er mulig å vise. De større kvanteprikkene sender ut de lengste lysbølgene som rødt, mens de minste sender ut kortere bølger, som gir blått lys.

Annonse

Kvanteprikker fungerer også som halvledere, som gir dem både optiske og elektriske egenskaper. De lysende partiklene er også nyttige innenfor medisin. Der brukes de blant annet av kirurger for å lyse opp svulster slik at man kan se dem bedre.

Nobelprisen i kjemi tildeles kvanteprikkforskere 2
(Foto: Samsung Display)

Flere bruksområder

Kvanteprikker gir dermed den største fordelen for menneskeheten, mener Kungliga Vitenskapsakademien. Forskere tror at de i fremtiden kan bidra til fleksibel elektronikk, bittesmå sensorer, tynnere solceller og kryptert kvantekommunikasjon(!) – så vi har nok bare såvidt  begynt å utforske potensialet til disse bittesmå partiklene.

Nobelprisen i kjemi er en av de opprinnelige prisene i Alfred Nobels testament, og er svært prestisjefylt innen forskning. Foruten heder og ære, deler vinnerne også 11 millioner svenske kroner mellom seg.

Lyd & Bilde delte ut for øvrig ut en TV-innovasjonpris i 2022, til Samsung S95B med QD-OLED teknikk. Kanskje ikke helt på høyde med Nobel, men det er da noe!

Les også Vi tester Samsungs første OLED-TV Endelig har vi fått testet en av årets mest omdiskuterte og etterlengtede TV-er! Samsung S95B leverer svært imponerende bildekvalitet, men har også visse forbedringspunkter.

Er du ekstra interessert, kan du sjekke ut videoen fra prisutdelingen her:

Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser

Slik ser du Ski-VM best - hjemmefra

Nå kan din LG-TV få «Ambilight»

Samsung fortsatt størst i TV-bransjen

Slik blir den nye flaggskip-TV-en fra Philips

Ny generasjon Meta OLED-TV-er med Ambilight

TCL: Snart kan du føre en samtale med TV-en din

Disney med gladnyhet til Samsung TV-eiere

Her er LGs nye OLED-panel

Hisense, Samsung og TCL satser på LCD-TV med «RGB-baklys»

Imponerende kontrast: Her er Panasonics nye OLED-TV, Z95B

LG skifter gir: Lanserer større og bedre LCD-TV-er i år

Vi har sett Samsungs nye OLED i aksjon

Lyd & Bilde