TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Ikea gir solkraft til hjemmet

Som første steg mot å bringe fornybarenergi til massene verden over, vil Ikea begynne å selge solpaneler til hjemmene i Storbritannia.

Av / 30.09.13 - 15:51
Ikea gir solkraft til hjemmet

Verden står ovenfor en energirevolusjon. Og det ikke et øyeblikk for tidlig, etter den siste nedslående klimarapporten fra FN konkluderte at klimaendringene med 95 prosent sikkerhet er hovedsakelig menneskeskapt.

Ikea er sitt ansvar bevisst, og ruller nå ut solpaneler til britiske hjem. Det er kinesiske Hanergy som står bak produksjonen av solcellepanelene, som kom i salg hos Ikeas varehus i Southampton i dag. Resten av Storbritannia kan vente panelene i løpet av de nærmeste månedene.

Et standard 3,36 kilowattssystem koster 5.700 engelske pund, eller rundt 55.000 kroner. Her inkluderes konsultasjon og designservice i tillegg til installasjon, vedlikehold og energimonitorering.

– I løpet av de siste årene har prisene på solpaneler minket, så det er virkelig en god pris nå, sier Ikeas administrerende miljødirektør Steve Howard til The Associated Press. – Det er riktig tid å gå etter konsumentene på.

Solcelleinvesteringen skal være inndekket i løpet av syv år for den alminnelige britiske huseieren.

Annonse

Kun i Storbritannia?
Ikea har svart på vår henvendelse at det ikke foreligger planer om å rulle ut solcellepanelene i andre land enn enn Storbritannia enn så lenge.

– Storbritannia fungerer som testland, og avhengig av suksessen der vil vi beslutte om det skal satses på i flere land. Vi vil da vurdere marked for marked, sier Siv Elizabeth Egger, kommunikasjonsrådgiver for Ikea AS.

Her til lands, med lave strømpriser og begrenset med soldøgn mange steder, vil vi dessuten tro fordelene med solpaneler er små. Nå finnes det riktignok mange norske hytter som belager seg på solkraft, og det finnes de som gjerne betaler det en skikkelig 230 volts pakke gir tilbake i luksus, kontra de små 12-volts panelene med 80-160 watt som sitter på de fleste slike hyttetak. Tenk å kunne drive hjemmekinoen med solkraft!

ikea.com

Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser

Ett enkelt krystall kan holde alle dine data

Teleportering er faktisk mulig

ChatGPT 4.5 rett rundt hjørnet

Bytedance viser imponerende video-KI

Googles 2.0 tilgjengelig for alle

Nye EU-regler skal beskytte deg mot farlig KI-bruk

Gratis Wi-Fi på SAS-flyvninger

Kinesisk AI-selskap lover gull og grønne skoger - kan vi stole på det?

Verdensrekord i kvanteberegning

Snart kan mobilen få kjernekraft

Snart vil jorden ha to måner!

Kjæledyr og kampen om smartringen

Lyd & Bilde