TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE TILBUD - 6 uker for kun 6 kr!

Nyhet

Stor salgsøkning for nettbrett

Ny statistikk viser en overraskende økning i salget av nettbrett, og det er ikke takket være iPad.

Av / 10.11.24 - 11:00
Stor salgsøkning for nettbrett

Etter å ha falt i popularitet på slutten av 10-tallet, opplevde nettbrettene en plutselig økning under pandemien. Mange satt hjemme, og det var behov for flere store skjermer i familien for å se på video og spille spill. Men da restriksjonene ble opphevet, falt salget igjen. Det ble igjen viktigere å ha håndholdte skjermer som i mobiltelefoner.

Men nå viser nye tall fra markedsanalyseselskapet International Data Corporation at det overraskende nok går oppover igjen. Og ikke så rent lite heller. De globale salgstallene har økt med 20,4 % siden samme kvartal i fjor!

Stor salgsøkning for nettbrett 1
Grafik: IDC

Man skulle kanskje tro at dette skyldes at markedsgiganten Apple har gjort det bra med de nyeste iPad-modellene. Men IDC sier tvert imot at selskapets Pro-modeller er priset for høyt til å lykkes i mindre velstående markeder. Økningen stoppet på beskjedne 1,4 prosent.

Les også TEST: Apple iPad Pro 13” (2024) Nye iPad Pro M4 gir oss bakoversveis, men får lommeboken til å gråte.

I stedet er det oppkomlinger som Huawei som har gjort det bra. Selskapet økte salget med 44 prosent! Men det er ingenting i forhold til resultatene til Amazon og deres Fire-nettbrett. Deres salg økte med utrolige 111,3 prosent! IDC peker på vellykkede kampanjer som Prime Day som hovedårsaken.

Les også Nyhet: Nye nettbrett i Samsung Galaxy Tab A-serien Nå kommer Samsung Galaxy Tab A9 og A9+ med større skjermer og bedre ytelse.

Den nest største produsenten, Samsung, har også gjort det bra. De har økt med 18,3 prosent, og IDC tilskriver dette et meget sterkt salg av budsjettmodellen Galaxy Tab A9.

Annonse

 

Kilde: IDC

(f. 1969): Journalist og nyhetsredaktør. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Slik ser Pixel Watch 4 ut!

Sporingsbrikker for alle

Trumps tariffer får Apple til å ta med 1,5 millioner iPhones fra India til USA

OnePlus Watch 3 kan kjøpes nå

Spør mobiltelefonen din hva du ser

Rimelig Samsung-nettbrett

Motorola lanserer den første mobilen i den nye Edge 60-serien

KI-lege fra Apple

Google Maps: Skjermdumpene dine blir automatisk til reisemål

Flere farger på S25 Edge lekket

Samsung One UI 7 kommer snart

Pixel 10 får store oppgraderinger

Lyd & Bilde