TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

Nyhet

Helt trådløse Oppo Enco X er tunet av Dynaudio

De helt trådløse øreproppene Oppo Enco X har aktiv støyreduksjon. Lyden er det Dynaudio som står for.

Helt trådløse Oppo Enco X er tunet av Dynaudio

Enco X er Oppos siste tilskudd i kategorien helt trådløse ørepropper (som ligner på Apple AirPods). En tokjernes prosessor styrer den aktive støyreduksjonen (ANC), og øreproppene bruker nyeste versjon av Bluetooth, nemlig 5.2.

Les også TEST: Apple AirPods Pro Folk lar seg ikke avskrekke av en merkelig design, når de flokker rundt Apples AirPods. Og Pro-utgaven er bedre enn noensinne, på alle måter.

Støykansellering

Oppo Enco X faser ut støy ved hjelp av nevnte prosessor og tre mikrofoner. Det same systemet tar bort støy ved mobilsamtaler for klarere stemmegjengivelse. I tillegg har Enco X en såkalt «transparency mode», som gjør motsatt og i stedet forsterker lyder utenfra. Fint når man trenger å høre trafikk rundt seg eller når noen skal snakke til deg.

Bluetooth 5.2

Som nevnt bruker Enco X Bluetooth 5.2. Vi vet ennå ikke helt hva det vil si i dette spesifikke tilfellet, men den nye versjonen av Bluetooth åpner for en bedre lydkodek enn den halvtriste SBC-standarden som har vært brukt i «alle år». Den nye kodeken heter LC3 og er en del av Bluetooth Low Energy Audio-standarden. Det betyr først og fremst at lyd nå krever mindre energi å sende over Bluetooth (økt batteritid), men også at man får økt lydkvalitet ved en gitt bitstrøm. Om Oppo har benyttet denne muligheten i Enco X gjenstår å se.

Men en annen lydkodek vi vet finnes, er såkalt LHDC. Ja, vi vet det blir mange bokstaver og forkortelser, men dette betyr at Oppo Enco X kan motta lyd i tilnærmet tapsfri kvalitet over Bluetooth. Båndbredden økes nemlig til hele 990 Kbps, samme som med Sonys LDAC-kodek som finnes i alle Android-mobiler. LHDC, derimot, er ingen utbredt standard men en som først og fremst frontes av Huawei. Nå også av Oppo.

oppo enco x dynaudio
Dynaudio har justert lyden på Oppo Enco X. Foto. Oppo

Lyd av Dynaudio

Oppo har åpenbart lyst til å tilby den aller beste lyden, for i denne avdelingen har de fått hjelp av ingen ringere enn Dynaudio. Den danske (kinesisk-eide) høyttalerprodusenten har hø anseelse i både hi-fi- og studiobransjen, som gjør oss spente på å høre hva de klarer å få ut av et par rimelige ørepropper rundt 1500 kroner.

Annonse
Oppo ENCO X
Foto: Oppo

Planmagneter

Enco X bruker 11 mm store planmagnetiske høyttalerelementer, som Oppo hevder har «superledende egenskaper». Dette er ganske villedende, da ingen materialer er i nærheten av superledende egenskaper i plussgrader, for ikke å snakke om romtemperatur (verdensrekorden hittil ligger på -22°C). Men vi kan gjette på at det er en keramisk sammensetning som i hvert fall har gode lederegenskaper.

oppo enco x colors
Oppo Enco X kommer i fargene bambusgrønn, svart og hvit. Foto: Oppo

Batteritid

Oppo Enco X har en batteritid på inntil 25 timer inkludert ladeetuiet, og rundt 5,5 timer i proppene alene.

Oppo har åpnet for forhåndsbestilling i Kina til 999 yan, som direkte oversettes til 1400 kroner. Prisen vil nok kunne bli noe høyere når produktet eventuelt kommer til salg i Norge.

Oppo Enco X kommer i fargene svart, hvit og bambusgrønn.

oppo.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Skullcandy ørepropper med Bose-teknologi

Audeze med kraftig bass for alle

Luksuslyd i McLarens signaturfarger

Focal - med mer av alt

Neste generasjon Sony-propper til under 1500 kroner

Oppdatering gir bedre lyd

Nytt flaggskip i Sennheisers 500-serie

Ørepropp-monster fra FiiO har 26 drivere totalt

Xiaomis nye ørepropper bruker Wi-Fi for bedre lyd

Grado med nytt flaggskip i massiv valnøtt

Bedre bruskledende hodetelefoner fra Audio-Technica

Endelig: Beats med heftig oppgradering

Lyd & Bilde