TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

Laserprojektorer fra Sony

To nyheter fra Sonys proffdivisjon gir oss hint om hva det neste innen high-end hjemmekinoprojektorer vil bli.

Av / 02.06.15 - 11:25
Laserprojektorer fra Sony

Sony har lenge vært en av fanebærerne for det superskarpe 4K Ultra HD bildeformatet, noe de blant annet har vist med sine 4K-projektorer til hjemmebruk. High-end projektorer som VPL-VW300ES rangerer høyt på ønskelisten hos mange bildeentusiaster, men mange spør seg nok også om hva «the next big thing» vil bli? 

Sony-VPL-FHZ700L

Laserprojektorer med ekstrem lysstyrke

Sony Professional har nettopp lansert de to nye laserprojektorene VPL-GTZ270 og VPL-GTZ280. De to modellene retter seg spesielt mot underholdningsopplevelser i store visningsrom; flysimulatorer og annen visualisering. 

Sony-laser-projector
De nye modellene er begge basert på Sonys SXRD 4K bildechip (4096×2160). Det som er nytt er først og fremst bruken av laser som lyskilde. Dette gir Sony-projektorene en ekstrem lysstyrke på opptil 5.000 ANSI Lumen, med inntil 20.000 timers vedlikeholdsfri bruk! I lavkontrastmodus skal driftstiden være hele 40.000 timer før lamper og filter må vedlikeholdes. Det at man kan unngå utgifter og tidsbruk til vedlikehold og nedetid, vil være argumenter i mange profesjonelle sammenhenger.

Annonse
Sony-projektorene skal være velegnet for såkalt multiprojeksjon som ofte brukes i flysimulatorer.
Sony-projektorene skal være velegnet for såkalt multiprojeksjon, som ofte brukes i flysimulatorer.


Ekstra lyssterke projektorer som dette har normalt ikke den beste kontrasten og svartnivået. Sony lover imidlertid at projektorenes SXRD-panel skal gi et ekstra mørkt svartnivå. De skal også være velegnet til såkalt multiprojeksjon-blending – et effektfullt virkemiddel vi blant annet fikk se under 555-års jubileet i Bucuresti, og som også brukes hyppig i simulatorer for å gi et sømløst panoramabilde. Begge modeller er utstyrt med forseglet optikk mot støv i trafikkerte områder, og har et lydnivå lavere enn 35db. . Et nytt chassis-design skal gjøre det enklere å håndtere og stacke flere projektorer.

VPL- GTZ270

VPL-GTZ270 er designet for å «skape realistiske og altoppslukende underholdningsopplevelser». Funksjoner som «Reality Creation» -oppskalering er velkjent fra Sonys hjemmeprojektorer og gir sylskarpe bilder også fra innhold lavere enn 4K-oppløsning. Projektoren har et bredt fargespekter som dekker hele DCI-fargerommet. Sony-projektoren skal også være i stand til å gjengi HDR (High Dynamic Range ) videoinnhold

VPL- GTZ280
VPL-GTZ280 retter seg spesielt mot bruk i flysimulatorer og lignende. Den bruker en spesiell 4K 120Hz-signalprosesser for å kunne gi tredimensjonale bilder med 4K-oppløsning med 60 Hz til hvert øye, med redusert crosstalk og mindre skurring ved raske bildebevegelser. Den leveres i tillegg med et infrarødt lys for å kunne simulere «Night Vision», og er spesielt motstandsdyktig mot vibrasjoner.

Sony VPL- GTZ270 er tilgjengelig fra januar 2016, mens VPL- GTZ280 er tilgjengelig fra mars 2016. Sony har foreløpig ikke kunngjort noen priser på de to proff-produktene.

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Redningen for "døde" Chromecast-enheter på vei

Død Chromecast-enhet? Gjør dette

Denne projektoren har to lasere

Rekordbillig MicroLED-TV i opptil 162 tommer

Verdens første «AI-projektor» fra Samsung

Hjemmekino på fire hjul: Li Auto Mega med Dolby Atmos

Projektor eller peiskos? Denne gir deg begge deler - pluss lyd

Knøttliten UST-projektor fra Samsung

Ny 4K-laser fra ViewSonic

Samsung-projektor med sylskarpt bilde på opptil 150 tommer

Nytt lydformat til hjemmekino og gaming

Smart projektor fra uventet hold

Lyd & Bilde