TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Focal overhaler high-end høyttalerne

Av / 20.05.17 - 13:06
Focal overhaler high-end høyttalerne

Franske Focal rykket rett inn i high-end-klassen med Utopia-serien i 1995. Nå, flere utgaver senere, er det på tide med Utopia Evo III.

Som navnet antyder, er det en evolusjon på gang, men ser man nærmere etter, er det helt nye konstruksjoner vi snakker om.

De kommer i to utgaver og to størrelser. Scala og Maestro, har både oppgraderte kabinetter, nye elementer og delefiltre, men er gjenkjennelige for alle som har sett et par Utopia.

Focal overhaler high-end høyttalerne 1
(Foto: Produsenten)

Den større Maestro er en treveis høyttaler med to 27 cm basselementer, hvor Focal har brukt sine fineste W-membraner drevet av en 50 mm svingspole og en kraftig ferrittmagnet. Basselementene har også MDS (Magnetic Damping System) med ±1.5 dB bassjustering.

Den 16,5 cm store mellomtonen er annerledes konstruert. Her er det brukt en tilsvarende W-membran med sandwich-konstruksjon, men også et nytt TMD-oppheng (Tuned Mass Damper) og seks magneter plassert i en sirkel for mest mulig effektivitet.

Annonse

Diskanten er Focal kjente iAL2 med invertert berylliummebran og rekkevidde til 40 kHz.

Focal overhaler high-end høyttalerne 2
(Foto: Produsenten)

Den mindre Scala-modellen inneholder den samme teknologien, fordelt på tre elementer med én istedet for to 27 cm basselementer.

Mens Maestro rekker ned til 25 hz i bassen, stopper det rundt 27 hz for Scala. Mer enn nok rekkevidde for de fleste, skulle jeg tro.

Høyttalerne har forresten fått bi-wire- og bi-amping-terminaler, justering av bass og diskant, og 93 og 92 dB (Maestro og Scala) følsomhet.

 

Lasse Svendsen
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7500 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser

Platespiller for blodfansen

Spotify Pro - mer for Wall Street enn brukerne?

Rørforsterker til millionærpris

Studiolyd i kompaktformat

Nå kan du bestille denne

Kompakt TEAC-forsterker med seriøs kraft

Første high-end streamer fra McIntosh

Stor high-end utstilling

B&O skreddersydd til deg

Tina og Stevie spiller platene dine

Slik skal LP12-en bli enda bedre

Forsterker med separat strømforsyning

Lyd & Bilde