TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Analog rytmeboks med digitale lyder

Denne rytmeboksen bruker digitale lyder, men selve prosessen er analog.

Av / 24.04.15 - 13:53
Analog rytmeboks med digitale lyder

Selv om det neppe finnes noe mer menneskelig og organisk enn det å komponere musikk, skjer det i de fleste tilfeller på en datamaskin.

Den svenske kunstneren Axel Bluhme har laget en rytmeboks, som bruker digitale lyder, men gjør selve prosessen analog. Resultatet har blitt en krysning mellom en sampler og en spilledåse.

Åtte dreieskiver styrer hver sin lyd. En dreieskive for hvert lydspor bestemmer når lydene skal avspilles. Det skjer ved å tilføre magneter på dreieskivene, som avleses på samme måte som hullene i rullene på et gammeldags automatisk klaver eller de små tappene på trommelen i en spilledåse eller lirekasse.

axelbluhme1
Hver lyd i rytmen bestemmes ved å anbringe magneter på dreieskiver.

Dreieskivene sitter på en aksel som drives av en motor, og magnetene kan settes fast på skivene mens man spiller, så man kan høre rytmen mens man jobber med komposisjonen.

axelbluhme2
Man kan arkivere sitt beat ved å skifte til en annen aksel med åtte dreieskiver.

Når rytmen er perfekt, kan man lagre den ved å skifte hele akslen med dreieskivene og starte på nytt.

Annonse

Det ser både artig og intuitivt ut. Men det er desverre bare et kunstprosjekt foreløpig. Men man kan håpe på at Axel Bluhme får så mange begeistrede reaksjoner, at han setter den i produksjon.

John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7500 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser

Ett enkelt krystall kan holde alle dine data

Teleportering er faktisk mulig

ChatGPT 4.5 rett rundt hjørnet

Bytedance viser imponerende video-KI

Googles 2.0 tilgjengelig for alle

Nye EU-regler skal beskytte deg mot farlig KI-bruk

Gratis Wi-Fi på SAS-flyvninger

Kinesisk AI-selskap lover gull og grønne skoger - kan vi stole på det?

Verdensrekord i kvanteberegning

Snart kan mobilen få kjernekraft

Snart vil jorden ha to måner!

Kjæledyr og kampen om smartringen

Lyd & Bilde