TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

: Midnight in Paris

Blu-ray anmeldelse

I 2006 regisserte Woody Allen sin kjærlighetsfilm til Barcelona, med Midnight in Paris forsøker han noe tilsvarende med selve Kjærlighetens by – Paris!

Av / 17.02.12 - 15:19
Midnight in Paris
Tor Aavatsmark

Stakkars forfatteren Owen Wilson, han er på kjærlighetsferie med den vakre forloveden (Rachel McAdams) i Lysenes by, men hun er kun opptatt av overfladisk shopping og sine egne foreldre, som igjen ikke akkurat er overbegeistret for bohemforfatteren med skrivesperre. I ren frustrasjon blir han igjen ute på byen etter at Fruen tar taxi til hotellet, i det klokken slår midnatt befinner han seg helt plutselig i 1920-tallets kunstner-Paris. Her treffer han berømtheter som Cole Porter, Ernest Hemingway, Joséphine Baker, Gertrude Stein (Kathy Bates), Pablo Picasso, Zelda og F. Scott Fitzgerald. Selvsagt strømmer inspirasjonen på, i tillegg faller han for en av Picassos muser, den vakre fristerinnen Adriana (Marion Cotillard).

Allen starter historien som den reneste turistreklamen for Paris, ved å vise frem alle byens største severdigheter som Louvre, Eiffeltårnet og triumfbuen. Filmen igjennom benyttes byen som de vakreste kulisser, godt gjennomtenkt og ikke påtatt. Til tross for sin, tilsynelatende overfladiskhet, ligger moralen i filmen at man skal leve i nuet og ikke drømme seg tilbake til fordums bedre tider. En særdeles søt og vanvittig sjarmerende film som engasjerer og inspirerer; som sedvanlig har Allen fått med seg et stjernelag, og selv komikeren Wilson fungerer overraskende bra! Fem stjerner.

I kjent Allen-stil er det overhodet intet ekstramateriell på hans utgivelser. Billed- og lydkvaliteten (dts-HD) er meget bra.

Annonse

Karakter
Midnight in Paris

Fakta:

  • Release: 30. november 2011
  • Regi: Woody Allen
  • Med: Owen Wilson, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen
  • Genre: Drama
  • Land: USA
  • År: 2011
  • Tid: 1:34 t.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Anmeldelse: Festning Norge, sesong 1

Norge først!

TIPS: Påskekrim 2025 – serie- og filmtips

Anbefalt påskekrim

Anmeldelse: G20

Viola Davis kicks ass!

Anmeldelse: The Last of Us, sesong 2

Ellies hevntokt!

Anmeldelse: Dying for Sex

Dødsens sexavhengig!

Anmeldelse: Holland

Pinlig mislykket tulipan-havari!

Anmeldelse: Snehvit

Latterlig woke, eller…

Anmeldelse: The Electric State

Sjarmbombe!

Anmeldelse: 1923, sesong 2

Ford og Mirren briljerer

Anmeldelse: Daredevil: Born Again, sesong 1

Vigilanten gjenoppstår!

Anmeldelse: You’re Cordially Invited

Klassisk Ferrell

Anmeldelse: Reacher, sesong 3

Hardtslående!

Lyd & Bilde