TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

: Kill the Messenger

Blu-ray anmeldelse

Narkopenger (indirekte solgt av den amerikanske stat) brukes til å finansiere fordekt krigføring, utenfor folkets og Kongressens rekkevidde – og han som varsler blir fritt vilt!

Av / 16.09.15 - 08:06
Kill the Messenger
Tor Aavatsmark

I det narkotikaen begynte å flomme inn fra Sør Amerika over det amerikanske markedet på 1980-tallet, og Kongressen samtidig la ned veto mot USAs innblanding i borgerkrigslignende tilstander, fant CIA et svært så kreativ måte å finansiere en fordekt krigføring i Nicaragua på. De gikk i (skjult) allianse med narkobaroner, gav dem beskyttelse og lot dem selge dritten sin på gatene i USA. I gjenytelse fikk de penger, penger som gikk til våpen til opprørene og amerikanske elitesoldater som opererte på bakken (i skjul for den amerikanske offentligheten) i Nicaragua.

Den amerikanske småbyjournalisten Gary Webb (Jeremy Renner) fikk snusen i skandalen og publiserte i lokalavisen er artikkel om «The Dark Alliance» (1996). CIA gikk straks til motangrep og svertet Webb, hans karriere og privatliv. Filmen forteller om hans umulige kamp for å bli trodd.

Vi serveres en fascinerende historie, med en glimrende Renner i hovedrollen som den joviale og ordinære amerikaner som kjemper for rettferdighet og pressens rett (og plikt!) til å gå staten etter i sømmene. Dessverre blir filmen litt for ujevn og dramaturgisk haltende til at den klarer å holde på nerven, for her er det mer enn nok spennende materiale, som en mer dreven regissør kunne utnytte bedre. Det blir for mange dødpunkter og brutte sidespor. 4 sterke stjerner.

Kill the Messenger_5 Kill the Messenger_4 Kill the Messenger_3 Kill the Messenger_2
<
>

Lydsporet (dts-MA 5.1) holder svært høy kvalitet, mens billedkvaliteten har (tidvis) litt for mye billedstøy. Kommentarspor, utelatte scener og 3 minidokumentarer er alt vi får i bonus.

button-PK[1]

Annonse

Karakter
Kill the Messenger

Fakta:

  • Release: 14. september 2015
  • Regi: Michael Cuesta
  • Med: Jeremy Renner, Robert Patrick, Jena Sims, Mary Elizabeth Winstead, Rosemarie DeWitt, Michael Sheen, Paz Vega
  • Genre: Thriller
  • Land: USA
  • År: 2015
  • Tid: 1:52 t.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Anmeldelse: Blindspor

Årets tynneste krimsuppe?

Anmeldelse: Whiskey on the Rocks

Storkonflikt i Østersjøen!

Anmeldelse: Back in Action

She’s back!

Anmeldelse: Unstoppable

Til toppen av pallen – på én fot!

Anmeldelse: Wallace og Gromit: Den bevingede hevneren

Kykkeliky for en film!

TIPS: Strømmetips til juleferien

Anbefalt jule-strømming

Anmeldelse: Doctor Odyssey, sesong 1

Outrert genremiks!

Anmeldelse: Juror #2

Eastwoods svanesang?

Anmeldelse: La Palma

Lunken katastrofe

Anmeldelse: The Day of the Jackal

Klassisk thriller

Anmeldelse: Return of the King – The Fall and Rise of Elvis Presley

Han har gjenoppstått!

Anmeldelse: Snøsøsteren

Sekservarsel!

Lyd & Bilde