TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200mm F2.8-4.0

Av / 02.11.18 - 08:00
Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200mm F2.8-4.0

Panasonic-zoomen er også værtettet og har innebygget optisk bildestabilisator. [notdevice]

[/notdevice]

Det gjør den like godt egnet til fotografering i drittvær, som når lyset krever lengre lukkertider. Da er bildestabilisatoren god å ha. På telezoomer spesielt. Den fungerer dessuten med nyere Panasonic Lumix-kameraers innebyggede stabilisator, og kan kompensere for opptil fem eksponeringstrinn i fem akser.

Autofokus

Det 13 cm lange objektivet, er ikke bare lyssterkt med f2.8 og f4 som største blender. Det støtter også Panasonics 240 fps fokussystem på de dyreste kameraene, og autofokusen er stillegående, kjapp og presis. På bevegelige motiver hadde objektivet ingen problemer med å følge bevegelsene på 200mm brennvidde, og moderat lysstyrke. F.eks. blender 8.

Ytelse

Dessuten er det forbløffende skarpt, fortegningsfritt og demper kromatisk feilbrytning og strølys på strak arm. Det er marginalt med vignettering på 50mm ved blender 2.8, og skarpheten er svært jevn ut til hjørnene. Skarpheten blir enda bedre fra blender 4, og det gjelder alle brennvidder opptil 100mm. Hvor skarpheten ikke taper seg før diffraksjon demper skarpheten litt på blender 16 og 22.

I ytterkant av objektivet, kan man se at skarpheten ikke er like jevn ved 200mm, og her bør man holde seg mellom f5.6 og f11 for at skarpheten skal være så høy som mulig. Men det er likevel superb ytelse for en 4 x telezoom av denne typen, og med såpass god lysstyrke på alle brennvidder.

Konklusjon

Til å være en 50-200mm – eller 100-400 – med så god lysstyrke, er Leica DG Vario-Elmarit et fremragende godt korrigert, skarpt og fremfor alt håndterbart og anvendelig objektiv. Noen vil savne en blenderring, slik Panasonic har på flere av sine Leica-merkede objektiver, men savnet av et stativfeste er større for andre. Uansett er dette nok et Panasonic-objektiv av svært høy kvalitet, som vil finne mange begeistrede eiere. Fullt fortjent.

Les videre med LB+

Tilbud!

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,- / første måned
154,- / mnd
154 ,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7500 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser
Lyd & Bilde