Michelinkokken Paco Perez har tatt i bruk 3D-printer på en av sine restauranter, La Enecota i Barcelona, Spania. Her blir det nå eksperimentert med finurlige retter, hvor et 3D-printet filigran av purert sjøpinnsvin sammen med kaviar og skummet gulrot forestiller et korallrev på havets bunn.

Paco Perez’ 3D-printer er utstyrt med et batteri av stålbeholdere, som kan inneholde friske ingredienser. I dag printer han med sjøpinnsvin, men det kan også printes med potetmos eller smeltet sjokolade.

«Det er spennende å se hvordan teknologien kan bidra til gastronomien. Vår kreativitet formes av tilgjengelig teknologi,» sier Paco Perez til BBC.
Han nevner teknologier som blenderen, mikroovnen og varmelampen, som i sin tid var nye oppfinnelser, men som i dag er naturlige kjøkkenredskaper. Og noen av de teknologiene som i dag flytter grenser, kan siden bli vanlige.

Les videre med LB+
Tilbud - 1 måned for kun 79,-
Tilgang til ALT innhold i 1 måned!
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
LB+ Total 6 måneder
Tilgang til ALT innhold i 6 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!