TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
PÅSKE TILBUD - 6 uker for kun 6 kr!

Superkamera for flyfotografer

Å kalle Hasselblad A5D for kompakt, er en overdrivelse, men spesialkameraet har ikke speil eller bevegelige deler.

Av / 05.06.15 - 09:30
Superkamera for flyfotografer

Hasselblads historie er lang og full av ikoniske kameraer. Det aller første var faktisk et mellomformatkamera med 6 x 6 film som ble laget for det svenske flyvåpenet i 1941. Siden har Hasselblad holdt seg til det kvadratiske formatet – med et par unntak (XPan feks).

Hasselblad A5D er den moderne, digitale versjonen av kameraet Victor Hasselblad laget for flyvåpenet. Det er et kamera beregnet for montering i POD-rigger man bruker på fly, når man skal fotografere fra oven. A5D lagrer bildene på CF-kort og kan overføre dem via FireWire 800-kontakten, og støtter kamerasynk, strøm og fjernstyring via LEMO-kontakter på kameraet.

Det kan leveres med CCD-bildebrikker som A5D-40, A5D-60 og i en CMOS-utgave kalt A5D-50c, hvor tallene forteller om antall megapiksler.

Kameraet har ingen bevegelige deler, for å gjøre det immun for vibrasjoner i fly.

A5D-front

Annonse

 

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fullformatkamera er endelig oppdatert

Kompakt systemkamera for video

Verdenspremiere

Mekanisk instantkamera

Sony frir til naturfotografene

Unikt kamera fra Sigma

Avansert flaggskip i krympet format

Canon lanserer kamera for videokreatører

Følger motivet med smart sporing

Nikons første RED-kameraer

125x optisk zoom!

Lyd & Bilde