TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

Høyere Hi-fi priser i 2015

Vurderer du en ny julegave til deg selv? Da kan det være lurt å slå til nå. Flere importører varsler prisøkninger etter nyttår, som følge av den svake kronekursen.

Av / 22.12.14 - 13:22
Høyere Hi-fi priser i 2015

Den norske kronen er nå på sitt laveste nivå på 10 år, mens viktige valutaer som amerikanske dollar, euro og britisk pund står sterkt. Dette påvirker selvsagt kostprisene på mange populære hi-fi og hjemmekino produkter som importeres til Norge. Det antydes nå fra flere kilder i bransjen at viktige merkenavn kan få en prisstigning fra 10-30% neste år.

Mono AS (importør for blant andre Onkyo, Klipsch og Sonus Faber) varslet i dag at de vil justere prisen på mange av sine produkter fra 1. Januar. Prisoppgangen kan bli alt fra 0 til 20% avhengig av hvilken valuta varene handles i. Mono tar også forbehold om ytterligere prisjusteringer dersom kronen blir liggende på dagens nivå over lengre tid, og om det i tillegg skulle komme prisendringer fra leverandørens side.

– At vi i Norge med verdens høyeste MVA, skal være billigere enn prisen i hjemlandet eller andre markeder, er selvsagt ikke realistisk over tid. Derfor er 1. januar en naturlig dato for prisjusteringer som strengt tatt burde vært gjort i løpet av 2014, sier Terje Romen, daglig leder hos Mono.

– Vi har sjekket at vi kommer godt ut i forhold til «internasjonal» prising på våre merker, slik at vi fortsatt kan tilby noen av markedets beste produkter til konkurransedyktige priser, sier Romen.

Dynabel, som blant annet importerer det populære høyttalermerket Elac til Norge, bekrefter i dag at også de blir nødt til å sette opp prisene over nyttår.

Annonse

– Våre priser vil ikke gå opp 1. januar, men 1. februar da vi håper kursene har stabilisert seg på et mer forutsigbart nivå, sier Jan Stangeby Nielsen hos Dynabel.

– Vi vil være svært nøye slik at vi unngår unødvendig store prishopp, men våre priser er allerede svært gunstige i forhold til andre land som gjerne også har lavere omsetningsavgift, typisk 19 %, mot vår 25 %, så noe må vi justere, understreker Nielsen.

Nielsen påpeker også at de som vurderer å kjøpe nye høyttalere, elektronikk eller andre varer, bør gjøre det nå.

– Det er ikke tvil om at det vil lønne seg for forbrukerne å ikke vente for lenge med kostbare innkjøp. Dagens priser i grunn et kjempetilbud i seg selv, da vi som importør har betalt en vesentlig høyere pris inn for de varene vi har mottatt de siste ukene. Det blir nok færre tilbud fra nå og utover, avslutter Nielsen.

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Stor lyd i ministørrelse

Nytt flaggskip fra Nagaoka

Mer effekt og forbedret teknologi

Superkompakt strømmeforsterker

Etterlengtet oppdatering på 1350 Watt

Lommespilleren gir hi-fi-lyd både hjemme og borte

Derfor elsker vi musikk - skyldes genene dine

Rimeligere alt-i-ett-boks

Rega klargjør nytt forsterkersett

Nagra: Sveitserklokke for vinylelskere

Forbedret budsjettutgave

Slutt på skeive skiver

Lyd & Bilde