TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Full tilgang 1 uke med automatisk stopp Bestill nyheten LB+ UKE NÅ

: Acer Iconia Tab A510

Et bomskudd

Testens tyngste deltaker lever ikke opp til forventningene

Av / 01.09.12 - 00:00
Acer Iconia Tab A510

Home mener

  • Kan spille av de fleste videoformater
  • For tung Blir varm Elendig lydkvalitet Problemer med avspilling av filmer og spill Ingen 3G

På papiret hører Acer Iconia Tab A510 med i fremste rekke av deltakerne. Den får en bra Geekbench-score, og prismessig ligger den i øvre ende av skalaen. Dessverre skuffer Acer på en rekke områder, og ender opp som litt av et bomskudd.

Først og fremst må vi konstatere at Apples iPad ikke er alene om å utvikle for mye varme. Også Acer Iconia Tab A510 blir etter få minutter på nettet nærmest glovarm på baksiden. Men i motsetning til iPad kan ikke det skyldes skjermen, som på Acers nettbrett ikke er den beste. Oppløsningen på 1280 x 800 piksler kan vi leve med, men selve skjermbildet befinner seg så langt unna selve glassoverflaten at man nærmest får tunnelsyn ved å se på den, hvor rart det enn må høres ut. Hvis man da ikke først er blitt sliten i hendene av å holde det 680 gram tunge nettbrettet, som bokstavelig talt er testens tungvekter.

Surfeopplevelsen er godkjent både med den innebygde nettleseren og Google Chrome, selv om vi i Chrome til tider opplever irriterende hakking når vi navigerer rundt på skjermen. Kameraet er også til å leve med, selv om bildene får et mystisk, rødlig skjær og for øvrig blir en smule overeksponert.

Iconia Tab A510 spiller av de fleste videoformater uten å mukke, men vi opplever innimellom at filmen hakker og ikke spilles av helt flytende. Det er dog ingenting i forhold til lydkvaliteten, som uten tvil må sies å være testens dårligste. Nettbrettet er ellers utstyrt med Dolby Mobile Sound, men likevel lyder alt forferdelig – nærmest som om man lyttet til musikk fra innsiden av et oljefat! Vi prøvde selvsagt å deaktivere Dolby samt å endre på alskens EQ-innstillinger, men det hjalp lite. Det er for dårlig, Acer!

Like dårlig var kjøringen av vårt testspill, Shadowgun. Vi opplevde menyer som frøs, og spillet i seg selv var nærmest uspillelig fordi skjermen enten ikke reagerte i det hele tatt, eller reagerte altfor sakte på diverse touch-kommandoer.

Annonse

Vi kan ikke komme til noen annen konklusjon enn at man bør holde seg langt unna Acer Iconia Tab A510. Den skyter langt over mål.

Også i denne testen:

Sony Tablet S

Ny vin på gammel flaske

Sony Tablet S kom på markedet i 2011, men kan nå oppdateres med Android 4. Det gjør den bare marginalt bedre.

Kileformet design Glimrende lyd PlayStation-godkjent
Billig finish Elendig kamera-app Støtter for få medieformater Hakkete surfeopplevelse
Les hele testen

Google Nexus 7

En genistrek

Å si at man får valuta for pengene med Google Nexus 7, er årets underdrivelse. Dette nettbrettet omdefinerer begrepet "bang for the buck"!

Android 4.1 Jelly Bean Et røverkjøp til 2390 kroner Høy ytelse og lynrask betjening Lekker skjerm
Kun opptil 16 GB lagringsplass uten muligheter for SD Ikke noe ordentlig kamera Støtter for få videoformater
Les hele testen

Asus Transformer Pad Infinity

En ekte iPad-killer

Hvis Samsung er kongen av Android-smarttelefoner, så er ASUS kongen av Android-nettbrett. Det beviser de med Transformer Pad Infinity!

Beste Android-skjerm Usedvanlig god lyd Lett og slank design Lynrask
Super IPS+ bruker mye strøm Temmelig dyr
Les hele testen

Samsung Galaxy Tab 2 7.0

På det jevne

Samsungs Galaxy Tab 2 7.0 er mer discount enn den strengt tatt trenger å være til prisen.

Støtter microSD på 64 GB Altetende medieavspiller Rask surfeopplevelse 3G
Elendig skjerm med lav oppløsning Elendig kamera og kamera-app
Les hele testen

Samsung Galaxy Note 10.1

Nyskapende nettbrett

Samsung har mange interessante idéer med Note, men utførelsen når ikke hele veien frem.

Pennen Splittet skjerm Prestasjon
Byggkvaliteten Skjermoppløsningen Begrenset nytte av finessene
Les hele testen

Fujitsu STYLISTIC M532

Til slips og dress

Med STYLISTIC M532 prøver Fujitsu å levere et nettbrett som kan brukes både hjemme og på jobben. Det har de delvis klart

Både wi-fi og 3G Glimrende kamera God til profesjonell bruk
For mye crapware Elendig lydkvalitet
Les hele testen
Peter Gotschalk
(f. 1973): Sjefredaktør L&B Home. Peter har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2012. Han har vært aktiv som tech-journalist for tallrike medier siden 1998, blant annet som sjefredaktør for gadgetmagasinet GEAR og som journalist for magasinene PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartmobiler og andre bærbare enheter samt om teknologisk innovasjon, inkludert 5G, elektrisk mobilitet og smarte hjem.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Som vanlig et bra kjøp

OnePlus holder takten

Mange piksler for færre penger

Fint, men hypet nettbrett

Er Xiaomis nye toppmobil for dyr?

Mål blodtrykket med klokken

Kjøp den hvis du vil være beta-tester

Den beste mobilen du aldri ser

Honor Magic7 Pro zoomer inn der andre gir opp

Oneplus slår til med toppmobil

Apple iPad mini 7 har masser av krefter, men mangler innovasjon

Årets basis-iPhone haler innpå Pro-serien

Lyd & Bilde