TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

B&O med finans-frieri

Bang & Olufsen kjemper med underskudd, og har hyret Carnegie for å finne en mulig kjøper eller partner til virksomheten.

Av / 26.01.15 - 16:25
B&O med finans-frieri

Bang & Olufsen har lansert flere spennende produkter det siste året, som de trådløse Beolab 18 med WiSA teknikk, high-end 4K tv-en BeoVision Avant, og nå sist det nye streaming musikksystemet BeoSound Moment.

Likevel har den tradisjonsrike danske produsenten problemer med røde tall i regnskapet. Nå har de hyret investeringsbanken Carnegie for å finne en mulig kjøper eller investor til virksomheten, hevder en anonym kilde til Berlingske.

Blant potensielle kjøpere nevnes store elektronikkonsern som for eksempel Sony, Philips og Samsung, eller et kapitalfond.

Men kanskje vil B&O og Carnegie ha større hell ved å alliere seg med fremadstormende kinesiske TV-produsenter som TCL, Seiko eller Hisense. Det kinesiske elektronikkmarkedet er i sterk vekst, og europeiske merkevarer er svært ettertraktede. Danske merkenavn som Libratone og Dynaudio fikk henholdsvis hongkongesiske og kinesiske eiere i 2014.

Apple, som tidligere ble nevnt som en potensiell kjøper av tyske Loewe, er en annen sterk aktør med mye penger på bok, som også planlegger å slippe sin egen TV etter hvert. Apple-sjef Tim Cook bladde opp omkring 3 milliarder dollar for Beats Audio i 2014. Kanskje han også kan være en reddende engel for et B&O i trøbbel?

Annonse
Audun Hage
(f. 1981): Redaksjonssjef. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Som redaksjonssjef holder han et våkent øye med alt journalistene skriver. Han er også ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud!

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,- / første måned
154,- / mnd
154 ,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7500 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Deaktiver annonser

Slik blir den nye flaggskip-TV-en fra Philips

Ny generasjon Meta OLED-TV-er med Ambilight

TCL: Snart kan du føre en samtale med TV-en din

Disney med gladnyhet til Samsung TV-eiere

Her er LGs nye OLED-panel

Hisense, Samsung og TCL satser på LCD-TV med «RGB-baklys»

Imponerende kontrast: Her er Panasonics nye OLED-TV, Z95B

LG skifter gir: Lanserer større og bedre LCD-TV-er i år

Vi har sett Samsungs nye OLED i aksjon

Samsung lanserer 8K-TV med Frame-design

TCL lanserer bedre og billigere MiniLED-TV

Slik blir den nye HDMI 2.2 standarden

Lyd & Bilde