Test av 8 fjernkontroll

Ta kontroll over hjemmekinoen

Multifjernkontrollen rydder ikke bare stuebordet, men gjør det også enklere for hvem som helst å bruke hjemmekinoen.

På stuebordet hos en vanlig nordmann finner man mest sannsynlig minst tre fjernkontroller. Har man dessuten hjemmekino, blir det lett opptil fem fjernkontroller. Ikke nok med at den fjernkontrollen man alltid trenger er forsvunnet, men det gjør også bruken unødvendig kronglete.

Vårt mål på om en hjemmekino er brukervennlig, er den såkalte barnevakttesten. Kan barnevakten se på tv eller DVD uten at du må legge igjen en skriftlig instruksjon? Dersom til og med familiemedlemmene forsøker å unngå å lytte på musikk eller se på film på anlegget, er det virkelig på tide å forenkle bruken. Vi synes at den beste løsningen er en programmerbar multifjernkontroll.

Makroprogrammering
Den store forskjellen mellom enkle multifjernkontroller som bare kan styre flere apparater, og de avanserte, er at sistnevnte kan programmeres med makroen. Dette innebærer at man kan knytte flere kommandoer til en eneste knapp. For eksempel kan man ha en knapp for å se på DVD. Den slår da på surroundmottakeren, DVD-spilleren og tv-en, så velger den riktig HDMI-inngang på tv-en, slår mottakeren over til surroundlyd og åpner plateskuffen på DVD-spilleren. Superenkelt for familiemedlemmer som synes at anlegget er for vanskelig.

Når man skal programmere disse makroene, anbefaler vi en fjernkontroll med skjerm da det gjør det mye enklere å se hva man gjør. Det går riktignok også uten skjerm dersom det er få knappetrykkinger og man ikke trenger å gjøre noe avansert. Det kan hende at man trenger å legge inn utforutsette kommandoer som for eksempel pauser om forsterkeren bruker litt tid på å komme i gang. Dette er viktig ettersom fjernkontrollene spiller av kommandoene veldig raskt. I denne testen har vi forsøkt å samle sammen en billigere og en dyrere modell fra samme produsent. Men det kommer faktisk ikke spesielt mange nye modeller per år. Derfor kunne verken One for All, Sunwave eller Marantz delta i testen. Logitech hadde bare to dyrere modeller ettersom Harmony 700 ikke rakk frem i tide. Men det betyr også at testene i kjøpeguiden på www.lydogbilde.no/tester fortsatt er aktuelle.

Les videre
Exit mobile version