Tannoy revolution DC4

Kjære... jeg krympet høyttalerne!

Disse Tannoy-høyttalerne er blant de minste gulvhøyttalerne vi noensinne har sett! Kan det bli god lyd av noe så smått?

Tannoy revolution DC4 1

Selv om Tannoy-høyttalerne blir som dverger å regne i forhold til testens øvrige høyttalere, tror vi likevel at mange vil finne dem interessante. Størrelsen gjør dem veldig anvendelige, og lettere å plassere enn sine mer omfangsrike konkurrenter. De tar faktisk mindre gulvplass enn et par høyttalere på stativ, og kan fint settes helt inntil veggen. Tannoyene byr også på en lekker buet form og elementer av høy kvalitet. Diskant/mellomtone-elementet er av typen Dual Concentric – Tannoys prinsipp med å montere diskanten i senter av mellomtonen. Når disse frekvensene spres fra samme punkt, unngår man en del av faseproblemene som forbindes med separate elementer.

Lydkvalitet
Selv om Tannoyene er særdeles kompakte, lager de et lydbilde av store dimensjoner. Mens de større høyttalerne i testen kan blåse deg over ende med en vegg av lyd, er Tannoyene litt mer forsiktige av seg. Lyden er langt fra så stor og massiv som Patos og Dali, men betydelig mer raffinert og nyansert. Her er det utvilsomt mindre kabinettresonans og ulyder enn de andre høyttalerne vi har hørt til nå.

Den rene og ufargede klangen til Tannoy kommer virkelig til sin rett på krevende akustisk og klassisk musikk. Tross liten størrelse klarer de å gjengi blåserekka til Sharp Nine på klart og dynamisk vis. Og selv når lydbildet er tettpakket med mange instrumenter på en gang, bevarer de oversikten. En annen ting som utmerker seg med Tannoy, er «stillheten» mellom tonene. Musikken oppstår fra en bekmørk bakgrunn, og dør hen uten at vi kan høre støy, sus eller forvrengning mellom tonene. Du kan nesten få følelsen av å sitte i en veldempet konsertsal, der du får med deg alle detaljer. Ikke verst for en så liten høyttaler!

Svakheten til Tannoyene kommer tydeligst frem på basstung musikk og høyt lyttevolum. Disse høyttalerne er ikke spesielt glade i å spille høyt med svingende bassrytmer. Bertine Zetlitz-plata blir unektelig litt tam. Det knøttlille basselementet (i et knøttlite kabinett) klarer ikke å matche trøkken, fylden og dybden til de større høyttalerne i testen. Når det er sagt, er bassen du hører både stram og velbalansert, og sammenhengen er god.

Les videre
Exit mobile version