Dali Mentor Menuet

Stor lyd fra mini-me

Disse høyttalerne fra Dali er blant de minste kompakthøyttalerne vi vet om som fortsatt kan by på et fullblods lydbilde.

Disse bitte små rakkerne er arvtagerne til en av Dalis mest populære småhøyttalere gjennom tidene, Dali Royal Menuett var lenge blant Dalis mest populære småhøyttalere og levde sitt eget liv ved siden av de andre seriene i Dalis brede høyttalersortiment. Den nye modellen er nå blitt en del av Mentor-serien, og det sier noe som hvilken kvalitet vi kan forvente fra de små knøttene. I motsetning til sine større brødre i Mentor-serien har ikke Menuet den samme doble diskantløsningen med silkedome og bånddiskant (kun silkedome, og på baksiden må man nøye seg med terminaler for single-wiring, som til gjengjeld er av den samme solide typen vi kjenner fra andre Dali-høyttalere. Her er det lekende lett å feste kabelendene enten de er uterminerte eller har spader eller bananplugger.

Lydkvalitet
”Liten høyttaler som låter stort” er et velbrukt begrep i hi-fi sammenheng, men sjelden har det passet bedre enn i Menuet sitt tilfelle. Lydbildet fra de knøttsmå høyttalerne er ikke bare vidt og bredt, men oppleves nesten tredimensjonalt til tider. Det hele ledsages av en bass som er imponerende slagkraftig, selv om den ikke går spesielt dypt. Her er det massevis av ”ooomph” til pop og rockmusikk, og bassen er dessuten presis nok til å gjengi bassgitar og kontrabass uten at man blir skuffet.

Menuet låter litt ”snillere” i diskanten enn sine søsken i søsken i Mentor-seriene, ved at den ikke er fullt så lys og avslørende som de større Mentor 6 med sin hybrid diskantløsning kan være. Dette gir dem en rund og fin klang som egner seg bra i mange lyttesammenhenger, enten det er i en liten stue eller som monitorhøyttalere ved siden av datamaskinen.

En ekstra liten høyttaler som dette har naturlig nok sine begrensninger. Menuet krever en strømsterk forsterker av god kvalitet for å spille høyt og samtidig holde kontroll på basselementet. Og selv da sier de relativt tidlig stopp på basstunge lydspor, i form av et lite knepp i høyttalerne når basselementet ikke klarer å flytte mer luft. Her viser Menuet at de til syvende og sist er blant de minste høyttalerene i testen.

Konklusjon
Om du kan leve med litt begrensede volumegenskaper er Dali Menuet en utrolig flott og allsidig høyttaler. Bassgjengivelsen er utmerket for en høyttaler av denne størrelsen, likevel er det oppover i mellomtone og diskant at Menuet viser sine beste egenskaper. At en liten høyttaler kan spille så rent og pent er knapt til å tro!

Les videre
Exit mobile version