Huawei Talkband B1

Headset i armbåndet

To fluer i en smekk, er tanken bak armbåndet du også kan putte inn i øret.

Huawei Talkband B1 6

Huaweis treningsarmbånd er som navnet antyder litt mer enn bare en aktivitetsmåler. Det er en Bluetooth-ørepropp som sitter på et armbånd, og tanken er at du raskt skal kunne ta proppen (den svarte biten) fra båndet, trykke den inn i øret og bable business når det ringer. Det fungerer faktisk, men er det nå så gjennomtenkt?

Resultatet er det tykkelse armbåndet av alle, 14 millimeter, og selv om konstruksjonen er robust, det krever et trykk på eksakt riktig punkt for å løsne proppen fra armbåndet, har vi et stort problem med Talkband B1. Appen er helt enkelt altfor elementær. Den samarbeidet imidlertid med Apples Helse-app skulle du foretrekke det. Armbåndet mister ofte Bluetooth-tilkoblingen, men er med på notene med en manuell gjentilkobling.

 

 

Talkband overvåker hvor mange skritt du tar og hvordan du sover, men det er ikke så mye mer enn det. Vi kan få en historikk over perioden, men vi kan ikke legge til egen trening eller på noen måte korrigere opplysninger. Det siste er viktig da båndet registrerer to timer søvn når det ligger på skrivebordet og gir oss en meget fin søvnkvote for dagen.

Oppsettguiden og selv appen er i en viss grad skrevet på pingvin engelsk, altså litt vanskelig å forstå samt morsom engelsk forfattet av noen med kinesisk bakgrunn. Iblant er det irriterende, spesielt når vi skal feilsøke. Noen ganger er det sjarmerende som at slagordet for Talkband B1 er «a good partner for your sport», og at vi utover beregnede kalorier også får vite hvor mange skåler med ris det tilsvarer! Som bekreftelse på fordommene er dette dessuten den eneste programvaren som er forhåndsinnstilt på at du som mannlig bruker veier 60 kg.

 

Konklusjon

Talkband B1 er helt enkelt altfor merkelig, og som armbånd betraktet er det for klumpete. Hvorfor ikke bygge inn talefunksjonen direkte i armbåndet i stedet slik at du bare kan løfte på armen når du er ute og går eller jogger? Hodetelefoner har de fleste allerede. Dessuten er appen sparsom og gir ikke noen spesiell kontroll. Noe mer enn en skritteller med en merkelig headset funksjoner blir det aldri.

 

Les videre
Exit mobile version