Nettbrett med skjermer rundt 10 tommer og mobiltelefoner. Etter vår mening blir Flyer egentlig ingen av delene. Den er litt stor for å være mobiltelefon og egentlig litt liten som nettbrett.
En annen ting som er litt tvilsomt med Flyer er at den ikke kjører en versjon av Android som er bygget for nettbrett slik som 3-er-versjonen Honeycomb. Riktignok legger HTC på et eget skall kalt Sense, men det blir liksom ikke helt det samme.
Design
I og med at Flyer er en modell som er mindre enn mange andre er den også lettere. Den veier litt under halvkiloen og størrelsen er slik at den faktisk vil passe i de fleste innerlommer på en dressjakke. Forøvrig er Flyer ganske solid bygget og virker ikke billig på noen måte. Den er utstyrt med mikroUSB og en minijack for lyd. En fordel med denne USB-varianten som HTC bruker er at den også støtter HDMI. Kabel som støtter dette følger av en eller annen grunn ikke med i pakken.
Den har et 5 megapiksels kamera på baksiden samt et 1,3 megapikselskamera i front, som støtter videosamtaler. Det følger også med en egen penn for dem som ønsker å bruke dette.
I bruk
I utgangspunktet er vi ikke plagsomt begeistret for slike skall som ligger oppå operativsystemet. det gir stort sett bare enda en kilde til problemer. I HTCs tilfelle virker det som om det er såpass gjennomprøvet at det faktisk fungerer greit. Det gir Flyer en del funksjonalitet som den eldre versjonen av Android ikke har. Selv om HTC har lagt ved en rekke applikasjoner som er spesialsydd for Flyer blir det imidlertid ikke like enkelt når du kobler deg opp mot Android Market.
Om applikasjoner herfra vil fungerere på Flyer er litt opp og ned. Noe fungerer noe fungerer litt og noen blir seende helt sykt ut. Dette har blant annet med om applikasjonen har støtte for 7 tommers skjerm. Dette burde vært angitt i Android Market og kan nødvendigvis ikke belastes HTC. Et problem er det nå likevel og det er irriterende når applikasjoner fra Google som kalender og Gmail ikke fungerer. Det er imidlertid en oppgradering til Honeycomb på vei, men den var ikke kommet da vi testet.
Kameraet er rimelig godt selv om det på ingen måte erstatter et kompaktkamera. Med sine fem megapiksler tar det faktisk ganske brukbare bilder. Skal du bare se dem på denne skjermen fungerer det glimrende.
Dette bringer oss til skjermen som er god, skarp og fargerik,men har det nevnte problemet med tilpassing til applikasjoner som ikke er tilpasset HTC-brettes skjermstørrelse.
Et vesentlig problem med Flyer er batterilevetiden. Det virker som om HTC har glemt dette vesentlige punktet. Sammenlikner vi med Samsung Galaxy Tab (7 tommers versjonen) er det to verdener. Batteritiden er så kort at den ikke holder én dag med svært moderat bruk. Ganske deprimerende egentlig.
En annen liten ting vi skal nevne er at i motsetning til Galaxy Tab (7 tommeren) som også støtter 3G, kan man ikke bruke Flyer som mobiltelefon. Her støttes kun datadelen.
Konklusjon
HTC skal ha ros for at operativsystemet, som er litt utdatert, gis nytt liv med bruk av Sense. Oppdatering til Honeycomb burde imidlertid ikke ligge langt unna hvis enheten skal holde tritt med resten av feltet. batterilevetiden er som nevnt katastrofal og det er heller tvilsom applikasjonsstøtte i Android Market. Likevel er den et ganske brukbart valg for deg som er på jakt etter et nettbrett som er litt mindre enn resten av konkurrentene.