En av hemmelighetene er at System Audio satser på mange små basselementer fremfor få store. Teorien er at små elementer veier mindre og derfor kan starte og stoppe raskere. Bakdelen er lavere membranareal, og derfor må elementene ha lengre slaglengde for å flytte tilstrekkelig med luft. I en av fjorårsfavorittene våre, Mantra 60 til 15.000 kroner er denne teorien utnyttet til fulle med hele seks små basselementer som slår om kapp. De halvparten så store og dyre Aura 30 må nøye seg med kun to. Aura-serien er ganske lik Mantra-serien i utførelse, men har et noe enklere kabinett uten ekstra frontplate. Sokkelen er imidlertid ganske lik, og terminalene sitter helt nederst på denne, slik at kablene lettere kan holdes skjult.
Lydkvalitet
Førsteinntrykket av System Audio er at dette er balanserte høyttalere med en relativ nøytral klang. Lydbildet har god sammenheng, og ingen frekvensområder stikker seg negativt ut. Samtidig er Aura 30 klart mer tilbakeholden i diskanten i forhold til Dali, og mangler litt sprut og liv mot de danske konkurrentene. Mellomtonen er derimot mektig og fyldig. Sangerne høres litt eldre, og større ut, med mer brystklang og autoritet i stemmen. Dette gir en litt varmere klang som er lett å like.
Bassgjengivelsen fra Aura 30 er ganske slank, og de som vil ha mest mulig trøkk bør nok se på en av System Audios større modeller. Sammenlignet med Ikon 5 har ikke Aura 30 like god definisjon i bassen – kontrabassen høres litt mer tilfeldig plassert ut, og dør ut før den når de dypeste tonene. Anslagene på basstromma blir litt forsiktige og dypbassen kjennes heller ikke like godt.
På vanlig ”koselytting” låter System Audio mer avslappet og avrundet enn de energiske Daliene, men på høyere volum og lydopptak som er tettpakket med informasjon, låter de mer innestengt og beklemt. Mantra 30 er også de mest tungdrevne høyttalerne i testen, med cirka 4 dB lavere følsomhet enn referansen vår. Igjen måtte vi heve volumkontrollen et par hakk for å oppnå samme lydtrykk..
Konklusjon
SA-høyttalerne er slanke og lekre å se på, men lyden flytter ikke akkurat fjell. Mantra 30 gir en varm og fyldig allround-lyd, men utmerker seg ikke når det gjelder dynamikk og oppløsning. Høyttalerne er også de mest tungdrevne i denne forsamlingen, og krever en kraftig forsterker for å spille tilstrekkelig høyt. Dermed er de ikke det mest fornuftige valget i budsjettklassen slik vi ser det.