M&K Sound V12

Rask og presis

Vil du ha dyp, slagkraftig bass fra en kompakt og lettplassert subwoofer, er V12-eren fra M&K klart blant de beste.

M&K Sound V12 3

M&K Sound er definitivt ingen nybegynner når det kommer til bass. Miller & Kreisel var en av pionérene innen subwoofere på 70-tallet, og har holdt det gående med en lang rekke forrykende suber siden da.. Det kiler litt i ørene våre hver gang vi erindrer testen av X-12, som er deres største og kraftigste modell hittil.

Den nye V-serien er laget for å være et rimeligere alternativ. I motsetning til verstingen X-12, som bruker doble 12” basselementer i push-pull konfigurasjon, har V12 en enkel tolvtommer i lukket kabinett. Den ser lekker ut med sine avrundede hjørner og silkematte finish. Vårt testeksemplar kom i hvitt, men ta det med ro – den kommer i svart også! Eneste nedtur: Det følger med gummiføtter som skal limes på, men disse satt skuffende dårlig fast, synes vi.

Lydkvalitet

Dette er en av de mer kompakte subwooferne i testen. Veldig enkel å plassere, og den lar seg ikke vippe av pinnen med det første. V12 leverer kraftig, vektfull dypbass med god kontroll, og vi kjenner umiddelbart igjen den stramme og punchy bassen som er typisk for M&K. Bassgjengivelsen oppleves harmonisk og presis på Maria Menas kontrabass, og matcher godt til fronthøyttalerne. Vi spiller James Blakes Limit to your love på grisehøyt volum, uten at den avgir plagsom forvrengning. Der Yamaha-suben låter litt usammenhengende og presset på høyt volum, klarer M&K å holde hodet over vannet, med hurtig respons og tydelig skille mellom notene.

Med Alien: Covenant i Blu-ray skuffen setter subwooferen inn enda et gir. Den har en treffende kombinasjon av slagkraft og presisjon, som gir solid fundament til musikk og lydeffekter. Selv når eksplosjonene drønner som verst, kan vi tydelig høre de dramatiske synth-tonene i bakgrunnen.

M&K Sound V12 er imidlertid ikke den suben i testen som spiller aller dypest og kraftigst. Sinustoner på 20, 30, 40 Hz viser at subwooferen låter veldig lineært ned til rundt 25 hz, og kan spille høyt uten forvrengning. Men plutselig kommer den til et punkt hvor den ikke spiller noe høyere, uansett hvor langt man vrir volumrattet. Det virker som M&K (klokelig nok) har lagt inn en begrensning som beskytter mot overbelastning, og hindrer subwooferen i gå utenfor komfortsonen.

Konklusjon

M&K Sound V12er en enkel og velbygd subwoofer, som skapt for å lage liv og røre i hjemmekinoen så vel som i musikkens verden. Den kjemper helt i toppen blant alle subwooferne i testen når det kommer til transientrespons og lydkvalitet. Det finnes andre subwoofere som kan spille høyere og dypere, men for deg som søker en kompakt subwoofer i et middels stort rom er M&K absolutt et godt valg.

Les videre
Exit mobile version