Ah, kan jeg få lov til holde dem?” Scandynas Podspeakers-serie har med sin skyhøye WAF (Wife Acceptance Factor) klart å få hi-fi høyttalere inn i stuer der det ellers kun er semi-usynlige lifestyle-systemer som hersker. De lubne stablene med bobler i forskjellige størrelser og høyglansfarger er også populære som butikkutstyr. SmallPod Bluetooth er den trådløse varianten av firmaets mellomste modell.
Oppstilling og tilkobling består i å montere de tre metallbena under hver høyttaler. Ut over Bluetooth-tilkobling er det en linjeinngang til for eksempel CD-spiller eller datamaskin. Det er også en subwooferutgang slik at man kan få mer tyngde i bunnen. Scandyna har subwoofere i matchende design på programmet. Det er ingen betjeningsknapper på selve høyttaleren, men det følger med en fjernkontroll til justering og Bluetooth-paring.
De har en fin åpenhet, sannsynligvis godt hjulpet av kabinettets form, som minimerer forstyrrende refleksjoner. Liveutgaven av Sinéad O’Connors ”Troy” med sang og akustisk gitar står nærværende i rommet. Den tonale balansen er fin, og stemmer og instrumenter får sin naturlige plass, og det er ingen tendenser til skarphet.
SmallPod Bluetooth er ingen høyttaler for skikkelig trøkk. De kan spille høyt nok for å lytte til musikk, men ikke festhøyt. Når man skrur opp og musikken blir kompleks går det galt. Et nummer som Styx’ ”Boat On The River”, hvor mange forskjellige akustiske instrumenter spiller sammen, er rotete og ubehagelig å lytte til. Og symfonisk heavyrock blir til et grovvevet teppe av hvit støy.
Alt trenger imidlertid ikke å være solosang. Med enklere arrangementer går det langt bedre. Natasjas ”One Spliff A Day” gynger fint – selv om bassen ikke setter huset i svingninger.
På tross av sine svake sider er SmallPod Bluetooth en ganske vellykket høyttaler. Den vil sannsynligvis bli benyttet på steder hvor det er mer bruk for bakgrunnsmusikk enn for kritisk lytting på høyt lydnivå.