MK Sound M Series 5.1

Filmspesialisten

Høyttalersettet fra MK viser seg fra en overraskende potent side. Dialogene på film gjengis kraftig og dynamisk, med god substans nedover i mellomtonen. Brystklangen til Batman i ”Dark Knight” på Blu-ray gjengis barskt og bastant, mens klangen brer seg sømløst utover i rommet. Det skal likevel nevnes at høyttalerne ikke er spesielt følsomme, så pass på å investere i nok forsterkerkraft.

MK Sound M Series 5.1 1

MK Sound har først og fremst gjort seg bemerket som produsent av monitorer for miksing av lyd til film, noe som kommer godt med når man skal lage høyttalere for å gjenskape den samme lyden i stua!

Systemet her benytter såkalt tripole bakhøyttalere. Det betyr at ett høyttalerelement spiller forover, og to andre elementer er plassert på hver sin side av kabinettet – det ene i motfase. Høyttaleren skaper dermed den diffuse og omfavnende lyden fra en dipol, samtidig som den oppnår en bedre klanglikhet med frontkanalene.

Subwooferen er montert i et lukket kabinett, som gir en jevnere bassrespons enn et reflekskabinett. Derimot går det gjerne ikke like dypt i bassen, noe MK her har kompensert for ved å montere inn et stort 12-tommers basselement – og oppgitt bassresponsen ned til 20 Hz med -2dB.

Med høyttalerne følger et todelt opphengsystem i metall med nødvendige skruer for veggmontering, og hvite hansker for å hindre smuss.

Lydkvaliteten
I vårt rom oppnås best resultat ved å sette delefrekvens mellom høyttalere og sub på 100 Hz. Høyttalersettet viser seg fra en overraskende potent side. Dialogene på film gjengis kraftig og dynamisk, med god substans nedover i mellomtonen. Brystklangen til Batman i ”Dark Knight” på Blu-ray gjengis barskt og bastant, mens klangen brer seg sømløst utover i rommet. Det skal likevel nevnes at høyttalerne ikke er spesielt følsomme, så pass på å investere i nok forsterkerkraft.

Subwooferen har stålkontroll på actionsekvensene, og under åpningsscenen av nevnte film smeller det fra gevær og pistoler idet noen klovner raner en bank. Subwooferen er en av få i testen som aldri bryter opp i skurrelyder når det blir virkelig hett. Når det knuses i glass, gjengis dette med glimrende dynamikk – det skingrer bra, men uten at det blir skarpt å høre på. Vi er spesielt begeistret for de tripole bakhøyttalerne, som evner å gjengi bakkanalene diffust nok til å omringe men samtidig direkte nok til å bevare sammenhengen med frontene.

Musikk i stereo låter også meget bra. Sangstemmer kommer flott frem, med en fin fylde i mellomtonen. Basshøyttaleren henger meget godt med, den er rask og smeller hardt når den skal. I motsetning til hva som er oppgitt, føler vi ikke den gjengir de dypeste frekvensene med like mye energi som for eksempel Gallo sin, og noen vil kanskje til og med si at den oppfattes som litt slank. Kanskje blir man lurt av at den er mer lineær, men uansett kan mye gjøres med å sette den inn i hjørnet.

Oppløsningen i diskantområdet er god, men når ikke helt opp til Paradigm, Gallo og Monitor Audio. Men på film er dette settet helt rått!

Les videre
Exit mobile version