Det er Martin Logan SLM som stikker av med prisen lekrest i klassen. Den veier bare 3 kilo, likevel ser den både dyr og elegant ut, med sine flotte linjer, børstet aluminiumfront og en eksklusiv bånddiskant i midten.
Elementene er symmetrisk plassert, slik at høyttaleren kan monteres sidelengs og brukes som senterhøyttaler i et 5.1-oppsett. Av de fire basselementene montert parvis på hver sin side av den eksklusive bånddiskanten, er to av dem i drift, mens de to andre er passive slaver som fungerer som bassreflekser, for å jevne ut trykkforskjeller i kabinettet ettersom høyttalerne slår ut og inn.
At høyttalerne kun går til 110 Hz i bassområdet gjør at de ikke låter komplett uten subwoofer. Til dette formålet har vi fått tilsendt Dynamo 700w, med 10-tommers basselement, som opprinnelig sitter på undersiden og skyter nedover. Men føttene kan monteres om, slik at subwooferen kan legges og skyte ut i rommet i stedet. Som fungerte best hos oss. Lydsignalet til subwooferen kan for øvrig overføres trådløst. Mottaker er innebygd i suben, og sender følger med.
Brukervennlighet
I likhet med Klipsch G-28 er Martin Logan SLM en LCR-høyttaler, som er symmetrisk og kan funke som både venstre, senter og høyre høyttaler. Bordbrakett følger med for horisontal plassering, mens høyttalerne kan knagges loddrett rett på en skrue i veggen. Tre kilo pr. høyttaler er ikke mye, men har du gipsvegger bør skruen likevel forankres. Subwooferen viser seg å by på visse problemer. Det virker som om signalet forsinkes noe i subwooferen, og faseglippen som oppstår i frekvensovergangen mellom subwoofer og høyttalere fikses ikke med å justere fasen bakpå subwooferen. Derfor, skal du bruke Dynamo 700w, anbefaler vi en surroundreceiver eller en digital stereoforsterker med tilsvarende mulighet for å sette forsinkelse til de ulike kanalene.
Lydkvalitet
Ett flygel er ikke bare bare å gjengi, og to samtidig er dobbelt så vrient. Likevel klarer Martin Logan på livlig vis å gjenskape lyden av de to klaverene til Dena Piano Duo med sine Grieg- og Mozart-tolkninger. Og der hvor Dalis overtonegjengivelse er krisp og distinkt, men mangler noe oppløsning, har Martin Logan alt og litt til i diskantområdet. Høyttalerne har en fabelaktig utklinging av overtonene, og de mange klanglagene i det viktige midtregisteret kommer frem i godt monn. Oppløsningen er superb! Vi ønsker bare enda litt mer pondus i bunnen fra klaverene.
Det stadfestes videre med elektrofunk fra Daft Punk, som gjengis med flott dynamikk og glimrende oppløsning fra mellomtonen og oppover, og med en stor og massiv dypbass fra subwooferen, men uten at vi helt får mellombassen til å sitte. Det er en faseforskyvning som gjør at basstonene mister definisjon. Dette løser seg med en surroundreceiver.
Konklusjon
Martin Logan SLM er eksklusive vegghøyttalere med glimrende oppløsning i hele sitt toneområde. De tar enhver utfordring på strak arm, som komplekst og raskt flygelspill og vokale prestasjoner. Dynamikken er meget god, og høyttalerne får frem de mange klanglagene.
Subwooferen graver dypt ned i bassområdet i forhold til sine kompakte mål, og henter ut basstonene. Men signalet kommer ut med en liten tidsforskyvning, slik at det er vanskelig å få integrert den skikkelig med høyttalerne. Derfor anbefaler vi den sammen med en surroundreceiver eller en annen forsterker som kan sette individuell forsinkelse til høyttalere og subwoofer.