Tannoy Revolution DC6T SE

Balansert godlyd

Høyttaleren fra Tannoy leverer et meget balansert og fokusert lydbilde. Et riktig varp!

Tannoy Revolution DC6T SE 1

At Tannoy er fra Storbritannia er lett å se på det vintage-inspirerte utseendet. Dette gjelder også i høyeste grad Revolution-serien.

Dette er SE-versjonen av seriens største gulvmodell, DC6T. Utseendemessig er de identiske, bortsett fra gulvsokkelen som er større, med mer robuste pigger (spikes). Men også høyttalerelementene er forbedret, med doble magneter, og delefilteret er ytterligere raffinert for en bedre lydopplevelse. Videre bruker SE-versjonen ekte trefinér hvor basismodellen har vinylbekledning.

Det spesielle med Tannoy-høyttaleren er koaksialelementet hvor diskanten sitter i sentrum av mellomtonen og spiller igjennom denne. Tannoy kaller dette prinsippet Dual Concentric, som har fordelen av at mellomtone og diskant spiller på nøyaktig samme akse. Dermed spiller det i teorien fint liten rolle for lydbildet om du sitter én eller fire meter fra høyttalerne. Dette gir også gjerne et mer distinkt og punktformet lydbilde, enn når diskantelementet sitter på toppen av frontplata og mellomtonen under denne. I tillegg sitter et basselement i bunnen som gir mer fundament til de dype oktavene.

Vi merker oss en høy følsomhet og behagelig last (8 ohm), og at oppgitt frekvensrespons går helt ned til 30 Hz (-6 dB), som bør bety robust og fyldig lyd fra en slik kompakt høyttaler.

Lydkvaliteten
Tannoys styrke ligger først og fremst i en skikkelig snerten mellomtonegjengivelse. Skarptromma smeller skikkelig! En glimrende sammenheng mellom diskant og mellomtone gjør dessuten at cymbalene blir en integrert del av trommesettet, i stedet for å sveve løst i toppen. Cymbalene er meget distinkte, med god aggressivitet uten å låte spisst eller hardt. Stemmen til Jeff Tweedy fra rockebandet Wilco er åpen, mens klangen fra gitaren kommer godt ut, og strykerne har godt med kjøtt på beinet i det viktige mellomtoneområdet. Der hvor Triangle og Audiovector heller mot det lyse, har Tannoy en større mellomtonegjengivelse og har nok en jevnere frekvenskurve.

Bassen gjør det den skal, nemlig å tilføre fundament til grunntonene. Den er tross spesifikasjonene verken den dypeste eller fyldigste i testen. Dette er en fordel fordi høyttalerne lett kan plasseres tett mot bakveggen og passer i små som mellomstore rom. En ulempe fordi det ellers kan bli litt slankt. Men vit at den er meget velbalansert!

Totalt sett har Tannoy Revolution DC6T en meget velbalansert og oppløst lyd, og meg god dynamikk. De takler å spille ganske høyt, selv om lydbildet ikke er like ryddig og stabilt som med de dyrere høyttalerne.

Konklusjon
Er du ute etter en uproblematisk høyttaler med et meget sammenhengende lydbilde, bør Tannoy DC6T SE høyt opp på lista. Høy følsomhet gjør at den er lett å drive selv med en rimelig forsterker, og med en meget godt integrert diskantgjengivelse som ikke stikker seg nevneverdig ut, skal det mye til å få den til å låte skarpt.

Spesielt mellomtonegjengivelsen er meget imponerende, og får frem klanglagene i musikken på imponerende vis.

Dette er ikke høyttaleren hvor du til enhver tid sitter og peker ut hvor enhver lyd kommer fra med den mest nitidige nøyaktighet, men snarere en livlig høyttaler som låter meget balansert, underholdende og ”live”.

Les videre
Exit mobile version