Altec Lansing Soundblade

Flat som en pannekake

Med et praktisk format og utme­rkede muligheter i kombinasjon med musikkmobilen, er Soundblade et fristende alternativ.

Altec Lansing Soundblade 1

I år setter vi mer pris på format og funksjon på Inmotion når de slipper å måtte sammenliknes med fullvoksne iPod-høyttalere. Til forskjell fra de fleste andre modellene i testen er disse helt flate. Man kan altså gjerne slenge dem inn i reisevesken blant klærne i siste sekund uten å være nødt til å pakke om. Litt vattering trenger de selvsagt, men de føles tilstrekkelig velkonstruerte ut til ikke å kreve silkehansker. Strømmen kommer enten fra en strømadapter eller fra seks AA-batterier. Foten er utfellbar og virker stødig.

Oppkoblingen gjøres med bluetooth, men dersom man vil koble til en MP3-spiller som savner slike moderne duppeditter, går det fint med vanlig kabel fra utgangen for høretelefoner også. Oversiden av høyttalerne er dekket av en rekke knapper for fjernstyring, slik at man kan la musikkmobilen ligge igjen på nattbordet. Fiffig nok finnes det innebygd mikrofon, slik at man også kan benytte Soundblade som høyttalertelefon.

Lydkvaliteten
Selv om høyttalerne klarer seg bedre i dette selskapet, så opprettholdes fortsatt inntrykket og svakhetene. Det er ganske enkelt vanskelig å få noe særlig bass ut av såpass flate høyttalere. Basstrommen høres greit i rockelåtene, men en kontrabass, eller særlig den drivende rytmen i en danselåt, er bare antydet og mister derfor all mening. I den andre enden er det ikke så mye omfang som det er finesse som savnes. Falsettoner høres lett skingrende ut, og cymbaler blir gnissende. Satt sammen blir det helt enkelt litt kjedelig, og ikke særlig medrivende. Men hva kan man egentlig ønske seg i dette formatet? Mellomregisteret er bra, og det går fint å spille tilstrekkelig høyt til å fylle opp et hotellrom. Skal man bare poppe litt i ferien, duger de greit.

Les videre
Exit mobile version