JBL Tour One

Sprek JBL-lyd

JBL Tour One er et par skikkelige hodetelefoner, som etter en tur innom EQ-funksjonen i appen, får frem et smil om munnen.

JBL Tour One SPREAD

JBL Tour One føles solide ut i hendene, og sitter behagelig på hodet. Jeg liker dessuten følelsen de gir når de ligger i hendene. Fysiske knapper til lydnivå, trådløs tilkobling og lydprosessering som støykansellering og omgivelseslyd gjør dem enklere å bli kjent med enn enkelte andre, som for eksempel Sony WF-1000XM4.

Les også Mulighet for kjempelyd Hvis du er litt fingernem og stoler på egne ører, kan du skru deg til gullyd med JBL Tour Pro+.

Støykanselleringen

Støy utenfra dempes bra med den aktive støykanselleringen, men JBL-hodetelefonene krever mer finjustering av plasseringen på ørene enn de andre, for at støydempingen skal bli lik på begge ører. Du må gjerne klemme litt ekstra når du setter dem på, for å få det helt tett. Når de sitter, er støydempingen bra, bedre enn Yamaha som slipper inn noe mer støy.

Foto: JBL

Lyden

Med støykansellering aktivert blir bassen fyldigere, men også slappere. Rytmene i mellombassen banker ikke like stramt mot trommehinna, som med denne deaktivert. Det samme oppleves med omgivelseslyd aktivert, hodetelefonene låter en del bedre med alt avslått. Men det er klart, sitter du på fly eller i en bil, så må støyen stenges ute.

Ut av esken er lyden litt flat og uengasjerende, spesielt mellomtonen er i tynneste laget så stemmer ikke kommer ordentlig ut. Beyoncés nyeste låt Be Alive låter ikke akkurat “alive”. Men det er ikke så mye som skal til. Her ville jeg dratt en liten tur innom EQ-en i appen.

Foto: JBL

For etter en liten økning i mellomtonen rundt 1 kHz og dessuten svakt fratrekk rundt det skarpe området ved 4 kHz, for deretter å dra opp igjen i diskanten, og lyden straks mye bedre. Det kan godt hende du ønsker en annen innstilling, og det er helt fint. Det er mange muligheter her, for EQ-en er virkelig god.

Stemmen til Sigrid er nå klar og tydelig på julesangen Home To You (This Christmas), og gitaren på den tidligere uutgitte Follow Me Around av Radiohead, nå endelig sluppet på den doble reutgivelsen Kid A Mnesia, masserer ørene. Thom Yorke, som er frekt plassert nesten helt til venstre, står klart frem fra musikken. Dette er bra.

Foto: JBL

JBL Tour One: Konklusjon

JBL Tour One låter sånn passe rett ut av esken, men derimot veldig bra med en liten justering i appen. Aller best låter de uten støykansellering, med en strammere og ryddigere bass, men fungerer også med denne eller omgivelseslyd aktivert. I situasjoner hvor det er nødvendig å fortrenge støyen, blir bassen fyldigere, men mindre kontrollert. Dette har de til felles med mange andre.

Selve støykanselleringen funker bra, bare pass på at hodetelefonene sitter tett rundt ørene.

Les videre
Exit mobile version