Creative Aurvana Ace 2

Innovativ lyd i lommeformat

Creative tar lydkvalitet på alvor med sine nye Aurvana Ace 2 ørepropper. Med en teknologi som er helt ny i denne prisklassen.

a earbuds and a box on a rock Creative Aurvana Ace 2 - spread

Foto: Geir Gråbein Nordby

Creative Aurvana Ace 2 har ny, spennende teknologi innabords, nemlig i form av et par MEMS-drivere. Ikke spør meg hva det står for, men disse bittesmå silisiumgreiene lover å gi oss mer detaljer i musikken enn en CSI-etterforsker finner på et åsted. Siden MEMS ikke fungerer så godt i bassområdet, har Creative puttet på et par ekstra, vanlige drivere til denne jobben.

Ace 2 er den dyreste av to øreproppmodeller, hvor forskjellen fra Ace er kodeken aptX Lossless. Det betyr at du får tapsfri CD-kvalitet over Bluetooth. Støykanselleringen på disse er dessuten adaptiv, altså øreproppene beregner hvor mye støydempingen skal jobbe, ut ifra miljøet du er i.

Batteritiden er helt grei, med 4 timer i øreproppene og 12 ekstra timer fra etuiet. Det er med støykanselleringen på, mens du kan forvente 50 prosent lenger spilletid om du deaktiverer denne.

Foto: Geir Gråbein Nordby

Lyden av Creative Aurvana Ace 2

Aktiv støydemping fungerer godt, spesielt i bassregisteret. Omgivelseslyd fungerer også etter hensikten, slik at man hører miljøet rundt seg på en naturlig måte.

Musikken kommer ut med en dyp og fyldig bass, som virkelig fyller ut lydbildet uten å overskygge resten av frekvensene. Det er imponerende.

Les også Nye ørepropper med hybrid-elementer Fra Creative kommer et par ørepropper med en helt ny type drivere.

Men det er i mellomtone- og diskantområdet øreproppene skinner mest, noe som delvis kan tilskrives de spesielle MEMS-driverne. Nyansene i musikken kommer frem på en måte jeg sjelden hører fra trådløse ørepropper, og aldri til denne prisen. Vokaler låter naturlige og åpne, og instrumenter har en imponerende luftighet og separasjon.

Rett ut av esken foretrekker jeg likevel litt mer energi i mellomtonen. Og her kommer equalizeren i Creative-appen inn i bildet. Den er riktignok litt knotete; man stiller på en trinnløs lydkurve med fingeren på en liten skjerm, som kan bli unøyaktig og plundrete. Likevel gir den mange muligheter til å tilpasse lyden, for den som klarer å holde tunga rett i munnen.

Slik ser en MEMS-driver ut. Illustrasjon: xMEMS

Konklusjon

Hvis du vil ha ørepropper som virkelig leverer på lydkvalitet, komfort og teknologi, så er Creative Aurvana Ace 2 absolutt verdt å sjekke ut. Bedre lyd skal du lete lenge etter til denne prisen, og de sitter også meget komfortabelt i ørene.

Et par timer ekstra batteritid hadde ikke vært å forakte, men alt i alt er dette et blinkskudd fra Creative.

Les videre
Exit mobile version