Beyerdynamic Free Byrd

God lydkvalitet

Beyerdynamic lager svært gode hodetelefoner, så det burde ikke komme noen overraskelse at de også kan lage gode, trådløse ørepropper.

Beyerdynamic Free Byrd SPREAD

Foto: Geir Gråbein Nordby

Free Byrd er større enn de fleste andre, nesten i klasse med NuraTrue Pro, som har enorme hus for å gjøre plass til kanskje den mest avanserte teknologien som finnes i et par ørepropper. Men i Free Byrd er det helt vanlige funksjoner, inkludert støykansellering og omgivelseslyd, og det burde strengt tatt vært mulig å krympe dem noe. Vel, rent bortsett fra at de har et større enn normalt batteri på innsiden, som holder ut i 8 timer med støykansellering på, og hele 11 timer uten. Nesten helt på høyde med Sony WF-1000XM5, som når sant skal sies har et mye mindre fotavtrykk.

Foto: Beyerdynamic

Du får hele åtte par øreputer i esken, i fire ulike størrelser og to ulike materialer: minneskum og silikon. For min del satt medium-proppene best, og silikon hadde bedre passform enn minneskum for meg, selv om man må leve med flere gnisselyder.

Bluetooth er av typen 5.2 som burde støtte multipunktskobling, men Free Byrd gjør dessverre ikke det. Her er det én enhet om gangen som gjelder. Derimot er det støtte for både aptX Adaptive og AAC lydkodeker, for best mulig lyd.

Det finnes en MIY app til øreproppene, hvor man kan tilpasse lyden til sine egne ører med Mosayc og justere balansen selv med equalizer i appen. Mosayc starter en tominutters test som man lagrer resultatet av, og bruker som sin foretrukne lydprofil.

Foto: Beyerdynamic

Lyden av Beyerdynamic Free Byrd

Jeg har lest at andre mener at Free Byrd er bassrike men ikke mye annet. Med støykanselleringen avslått kjenner jeg meg ikke igjen i dette. Tvert imot synes jeg øreproppene har en fin og detaljert bass, som slettes ikke er overdreven. Klangkarakteren minner mer om nøytral enn noe annet. Det er god dynamikk og rytmikk i musikken, mens det er bra med driv i rap-rytmer, er det samtidig meget fin klang i klaveret til Jan Gunnar Hoff.

Les også Proffer trenger ikke betale mer Beyerdynamic DT 900 Pro X er for proffer og entusiaster, er lette å drive med billig utstyr, og de låter mye dyrere enn prislappen.

Om noe synes jeg faktisk øreproppene kan være noe hissige i diskanten. Sibilanter blir fremtredende på enkelte typer musikk. Du kan velge EQ-kurven som heter Smooth treble, men da dras hele diskantregisteret for mye ned for min del.

Det meste av musikk liker jeg best med Original EQ-kurve. Dessverre er ikke EQ-en brukerjusterbar, for jeg skulle gjerne tatt Original-innstillingen og dratt ned energien litt rundt 6-8 kHz for å få en rundere diskantgjengivelse.

Med støykanselleringen påslått, blir det derimot klart at bassen blir for overdreven. I overkant fyldig og loudness-aktig, og med langt dårligere dynamikk enn den hadde før. Derfor vil jeg kun anbefale støykansellering når du faktisk trenger den.

Appen er ikke feilfri. Selv om den lar meg veksle fritt mellom ulike EQ-innstillinger, er den ikke like medgjørlig når jeg skal velge mellom støykansellering og omgivelseslyd, altså når jeg vil høre alt som foregår utenfra. Du kan riktignok trykke to ganger på en ørepropp for å velge mellom støykansellering og omgivelse, men den eneste måten å slå begge av er i appen. Og da bør det funke!

Foto: Beyerdynamic

Konklusjon

Beyerdynamic Free Byrd har god lyd og en svært imponerende batteritid. Støykanselleringen gjør jobben sin, og i det hele tatt er det lite som trekker ned.

Men du skal være glad i store ørepropper. De er nemlig ganske enorme sammenlignet med mye annet. At appen tidvis er noe ustabil, kan fikses i en oppdatering, men inntil videre er det inntrykket vårt.

Og hvorfor man ikke kan stille sin egen EQ-kurve, har vi mindre forståelse for.

Les videre
Exit mobile version