Beyerdynamic DT 700 Pro X: Silkemyk lyd
Beyerdynamic DT 700 Pro X

Mye for pengene

Beyerdynamic DT 700 Pro X er kanskje de mest behagelige hodetelefonene i denne klassen. På flere måter.

Beyerdynamic DT 700 Pro X 1

Foto: Lasse Svendsen

Hvis de lukkede Beyerdynamic DT 700 Pro X hadde hatt litt bedre dynamisk kontrast, hadde vi gitt dem en toppscore. Men det er akkurat der de kommer litt til kort, sammenlignet med de andre hodetelefonene i denne testen. De lukkede DT 700 Pro X er testens billigste hodetelefoner, men det merker man ikke, hverken på kvaliteten, eller lyden fra de lukkede øreklokkene.

På innsiden sitter det 45 mm store dynamiske elementer, og Beyerdynamic motstanden til lave 48 Ohm, som betyr at disse kan du drive med en mobiltelefon. Eller en liten hodetelefonforsterker.

De leveres med en kort 1,8 mm kabel og en lengre på 3 m, og i esken ligger det en 3 pins mini XLR også. Det betyr at DT 700 Pro X er ganske fleksible på tilkobling, og som vi fant ut under testen, er de relativt lettdrevne.

Konstruksjonen virker skikkelig solid, med en stålbøyle og svært komfortable velurputer. Tross vekten på 350 gram er de komfortable å ha på over tid. Og lydkvaliteten er like myk og deilig som bærekomforten.

Les også TEST: Beyerdynamic DT 900 Pro X Beyerdynamic DT 900 Pro X er for proffer og entusiaster, er lette å drive med billig utstyr, og de låter mye dyrere enn prislappen.

Lyden av DT 700 Pro X

Til å begynne med oppleves dette som veldig behagelig balanserte hodetelefoner. Som tidligere antydet spruter det ikke helt av dynamikken på Elephant9 og Terje Rypdals energiske samspill. Men det er svært behagelig, det er ingenting som stikker seg ut i lydbildet, som er ytterst mykt og fyldig hele veien. Her er det så mye å like, alt låter fint, og et skifte fra Syria til Bruno Mars og Lady Gaga, bare bekrefter at disse hodetelefonene er tilnærmet perfekt balansert.

Telefonen åpner seg litt opp når man skrur opp volumet, og den dype vokal røsten til Sivert Høyem lyder oppsiktsvekkende nær og balansert. Rytmen på Billie Eilish Birds of a Feather, er godt definert, kanskje ikke like stramt kontrollert som i Sony MDR-M1, men over tid er disse faktisk mer behagelige å jobbe med.

Hvis man sitter og jobber for eksempel i GarageBand, og skal legge inn flere spor og mikse dem sammen, kan det hende man savner litt oppløsning og gjennomsiktighet. Men man hører godt små endringer i tonehøyde, gain, og det er ingenting som hindrer effekter fra å komme tydelig ut av øreklokkene. Som hodetelefoner til monitorbruk, mener Geir at åpne telefoner stort sett er å foretrekke, men hvis man skal mikse mens musikerne står i samme rom og spiller, er de lukkede Beyerdynamic-hodetelefonene fremragende.

Les videre
Exit mobile version