Yamaha setter brukervennligheten i høysetet med sin nye linje receivere. Skjermmenyen er helt ny, og svært oversiktlig. I tillegg har den programmerbare fjernkontrollen fire SCENE-knapper, som kan programmeres til å gjøre flere funksjoner. Kanskje du vil at den ene skal skru på både TV-en og receiveren og sette begge til riktig kanal, og samtidig skru på Blu-ray-spilleren? På samme måte kan neste knapp skru av Blu-ray-spilleren, på dekoderen og skifte kanal på TV-en. Du bestemmer. Dette tar imidlertid litt tid å sette seg inn i. RX-V471 er en ren 5.1-kanals receiver, da med 24-bit/192 kHz dekoding for samtlige kanaler, for ekte HD-lydgjengivelse. Den har jitterreduksjon på alle fire HDMI-innganger, og en iPod-kompatibel USB-inngang i front.
Yamahas romkorreksjon heter YPAO, og korrigerer for én sitteplass. Denne receiveren har ikke nettverkstilkobling. Den skal imidlertid ha for god brukervennlighet, selv om receiverens tegnrute ikke viser hva som foregår i oppsettmenyen, men man er nødt til å bruke den eksterne skjermmenyen. Et problem for den som bare har projektor, da projektorens viftestøy vil gå utover autokalibreringen.
Lydkvaliteten
Med musikk i stereo gjengir Yamaha-receiveren et behagelig lydbilde. Den er litt glattere i overtoneområdet enn Pioneer og Onkyo, som gjør at litt skarpe kvinnevokaler er mer behagelig, og receiveren er generelt litt varmere og fyldigere i klangen. Den når likevel ikke helt opp til Denon. Til gjengjeld kan Yamaha-receiveren presses litt lenger i lydnivå før den går over i forvrengning.
Musikk og film i surround låter best i Direct-modus, om rommet er symmetrisk. Da varter Yamaha opp med et ganske stort og åpent lydbilde. Helt sømløst er det ikke etter autooppsettet, vi synes bakkanalene kunne vært litt mer forsinket i vårt testrom for å gjøre de mer diffuse. Vi liker da Yamahas avstandsnøyaktighet med 5 cm til hver kanal, og at den ikke skrur av lyden mens man gjør manuelle innstillinger. Merk at oppsettmenyen er deaktivert i Direct-modus. Totalt sett har Yamaha meget god lyd, med rene og klare dialoger uten at det går over i det analytiske, mens det er god kontroll på knall og bang. Sammen med en subwoofer er det imponerende hvor mye den gjør ut av seg. Uten subwoofer gisper den fortere etter pust, som ventet i denne prisklassen.
Det eneste savnet til Yamaha er nettverksfunksjon og strømming, som ville utvidet bruksområdene og virkelig gjort den til navet i underholdningssenteret.