Pioneer VSX-921

Velutstyrt godlyd

Pioneer satser på mye utstyr for pengene, med VSX-921. En ekte 7.1-receiver med AirPlay, meget enkel oppsettsveiledning og god lyd.

Pioneer VSX-921 1

Pioneer VSX-921 er en av markedets billigste receivere med AirPlay-støtte. Det betyr at du kan spille av musikk fra din iPod eller via iTunes trådløst gjennom nettverket, tilsynelatende uten tap av lydkvalitet. Koble den til nettverket via eternettkabel, eller kjøp en trådløs konverter til 600 kroner (AS-WL300). Da får du også tilgang på internettradio via vTuner, som gir enkel tilgang til flere tusen stasjoner. Tilkoblet nettverket kan receiveren dessuten fjernstyres via en app til iPod/iPad/iPhone eller en Android-basert håndholdt, som er langt mer oversiktlig enn den medfølgende fjernkontrollen.

Forsterkertrinnet er oppgradert siden forrige generasjon, og er nå litt kraftigere.

Romkorreksjonen MCACC kalibrerer høyttalerne automatisk for én sitteplass, og korrigerer dessuten for faseforandringer i lyden. Jitterkorreksjon på HDMI, forutsatt at du bruker en Pioneer Blu-ray-spiller som også har dette (PQLS).
Brukervennligheten er ekstremt bra. Ikke minst på grunn av genistreken å legge ved en steg-for-steg DVD-ROM som du putter i skuffen på datamaskinen. Du klikker deg frem etter hvordan du har koblet opp receiveren, og datamaskinen setter den automatisk opp over nettverket. Genialt!

Lydkvaliteten
Musikk i stereo har mer kjøtt og fylde i mellomtoneområdet når Pure Direct er aktivert, slik at alle lydinnstillinger overstyres. Når romkorreksjonen skal iverksettes, vil det i mange tilfeller låte best i modusen ”front align”, slik at lyden fra fronthøyttalerne forblir som den er, og de andre høyttalerne justeres etter disse. Men prøv deg frem!

Med musikk i stereo er klangen i Pioneer naturlig og med god oppløsning. Kontrollen på høyttalerne er god nok til å guffe opp litt, og sangstemmene får bra fokus i sentrum. Er det en veldig dynamisk innspilling, skal du ikke spille høyt lenge før lyttetrøttheten melder seg, men Pioneer spiller så godt man kan vente til prisen.

Med Trondheimsolistene på Blu-ray i surround låte rdet litt renere med Pure Direct enn vanlig modus, og vi trives bedre med det. Høyttalerkorreksjonen funker best når fronthøyttalerne får være mens resten korrigeres etter disse (front align), mens vi synes det låter litt kaldt når receiveren prøver å gjøre alt flatt. Med film i surround låter Pioneer like bra som Onkyo, og nesten like bra som Denon. Dialogene er klare, og det er god sprut i actionscenene, mens bakgrunnsmusikk godt på vei bevarer sin oppløsning. Totalt sett er dette en meget vellydende receiver, og utstyrs- og brukermessig den beste i testen.

Les videre
Exit mobile version