The Little Black Box

Bare å kjøre i gang

Et godt valg om man vil ha et billig og enkelt apparat som kan spille det meste.

The Little Black Box 1

En stor fordel ved å kjøpe en dedikert mediespiller er at man ikke trenger tenke på hva som trengs eller hva som fungerer sammen. Så lenge man har HDMI-inngang på TV-en eller hjemmekinoforsterkeren vil det fungere. Det er bare å bære hjem esken, pakke opp mediespilleren, sette i strømledningen og den medfølgende HDMI-kabelen og slå på strømmen. Det finnes ingen innebygd lagring, men man kan koble til lagringsenheter via USB-porten, eller man spiller opp via nettverket.

The Litte Black Box kommer med XBMC ferdig installert samt et antall praktiske tillegg. De eneste innstillingene man trenger å gjøre er for nettverket, enten man kjører med ledning eller Wi-fi, samt hvor man har lagret sine bilder, lydfiler og filmer på nettverket. De fleste programvarene er dessuten innstilt på å oppgradere seg automatisk. La den stå på en stund første gangen så har man snart de siste versjonene. Det finnes tillegg for mange nordiske TV-kanalers internett-TV tjenester.

XBMC har en omfattende formatstøtte. Vil man ha Dolby Digital eller DTS-lyd kreves det imidlertid at man plugger den i en forsterker som kan kode om disse. Boksen hadde derfor ingen problemer med å spille av våre testfiler og den klarte uten problem å spille av 1080p HD-film. En overraskende og velkommen funksjon er at den faktisk også støtter AirPlay slik at man kan spille den via sin Apple-enhet.

Alt styres fra den medfølgende fjernkontrollen. Den er relativt stor, men det skyldes at det finnes knapper for det meste, slik at man skal slippe å kneppe unødvendig rundt i menysystemet, som for eksempel de praktiske hurtigknappene for å gå direkte til musikk-, video- eller bildebiblioteket. På baksiden av fjernkontrollen er det et fullt tastatur, noe som faktisk gjør det meget lett å søke etter innhold. Fjernkontrollen kan dessuten benyttes som mus ved å vifte på den for å styre musepekeren.

Konklusjon
Helt siden vår favoritt blant mediespillerne, Dlink Boxee Box sluttet å bli oppdatert har vi lett etter en enkel og prisgunstig mediespiller som kan det meste. Og nå har vi funnet den. The Little Black Box oppfyller alle krav. Den er liten, stille å bruke, støtter alle tenkbare medieformat og har en bra fjernkontroll som gjør den lett å bruke. Den spiller også opp internettsendinger fra de nordiske TV-stasjonene. Derimot finnes ingen offisielle apper for tjenester som Spotify eller Netflix.

Les videre
Exit mobile version