M1 DAC er Musical Fidelitys mest påkostete digitalkonverter. Enda et lite hakk hvassere enn sin lillebror V-DAC, som var usedvanlig god til 2000 kroner. M1 DAC har et lekrere kabinett med integrert strømforsyning og har i tillegg balanserte XLR-utganger. Den har i tillegg AES/EBU digitalinngang via XLR, som de færreste vil få bruk for. Konverteren støtter 24-bit/192kHz oppløsning gjennom alle innganger bortsett fra USB, som kun støtter 16-bit/44,1-48kHz.
Vi savner fjernkontroll og mulighet for å styre lydnivået, får å kunne koble DAC-en direkte til en effektforsterker eller et par aktive høyttalere.
Lydkvaliteten
Med USB-inngangen og ubalansert RCA ut er lyden glatt og fin, med god oppløsning. Konverteren er som nevnt et ørlite hakk bedre enn den rimeligere V-DAC. Forskjellene blir større når M1 DAC kobles med XLR-kabler. Lydbildet vokser seg usedvanlig stort og mektig, med en glimrende tyngde i bassen og en stillhet mellom tonene som man normalt kun får med langt dyrere konvertere. Sammenliknet med Chord Chordette Gem er lyden vesentlig større og rikere på detaljer med M1 DAC.
Med en god CD-spiller koblet til koaksialinngangen blir oppløsningen enda bedre. Instrumentene får en meget stor kropp, omringet av luft. Vi får et større inntrykk av dybde. Dette er den klart beste DAC-en vi har hørt til 5.000 kroner!