JBL er et av de eldste og mest respekterte merkene innenfor lyd. Men som produsent av gamingheadsets er de fortsatt unge. Til gjengjeld debuterte de med stil ved å vinne vår stortest for to år siden med overflødighetshornet Quantum One.
JBL Quantum 610 Wireless er en litt billigere modell, og vi må unnvære støyreduksjon og 3D-simulering av høyttalerne. Men får til gjengjeld trådløs forbindelse.
JBL Quantum 610 Wireless prøver ikke å ligne noe annet enn det er: et gamingheadset. Det er lys og frekke detaljer som stripede kabler til øreklokkene. Men man kan også godt se og merke at vi har å gjøre med et headset i det billigere sjiktet. Alt er i plast, og selv om øreputene er myke og store, er passformen ikke på høyde med det beste.
Kontrollprogramvaren JBL Quantum Engine har et grensesnitt som roper ”spill!” på en måte som enten vil begeistre eller få deg til å krumme tærne. Det hele er smart og glitchy på en Terminator 2-aktig måte. Men man har ganske oversiktlig adgang til å innstille alle viktige funksjoner. Inkludert en flott, men ikke særlig effektiv equalizer.
To slags surroundlyd
JBL Quantum 610 Wireless har både JBLs egen surroundlyd og DTS Headphone:X 2.0. Det siste er litt overraskende, da nettsiden nettopp poengterer at denne modellen ikke har DTS. Men den er der, og den virker glimrende. Faktisk gir JBL Quantum Surround bedre romfornemmelse på både spill og film. Så det er flere poeng til JBLs ingeniører enn til deres webmaster.
Der er RGB-lys i logoen på øreklokkene. Det ser smart ut, men må være slått av hvis man vil gjøre seg noe håp om å nærme seg de lovede 40 timene med batteritid. Med lyset tent, falt batteritilstanden nemlig som en sten (10 prosent ned på et kvarter).
Programvaren finnes kun i PC-utgave, noe som også betyr at alle andre plattformer går glipp av surround-funksjonene.
God tuning – middelmådig lyd
Lydkvaliteten viser at JBL – og Harman-konsernet som de er en del av – først og fremst er lydmerker. Lyden er klar, og tuningen sitter rett i øret til gaming. Stemmer kommer helt tydelig gjennom, og selv om oppløsningen avgjort kunne vært bedre, og forvrengningen lavere, får man all viktig informasjon rett i øregangen.
Bassen er hverken for buldrende eller for svak. Men presis er den dessverre heller ikke. Prisen tatt i betraktning er det ok, og de færreste vil bekymre seg om forvrengningsprosenter når bombene faller omkring dem. Men la være å bruke Quantum 610 Wireless til musikk!
Konklusjon
JBL Quantum 610 Wireless er et ganske vellykket headset i det billige sjiktet av mellomklassen. Man får hva man betaler for – godt og vel: trådløs, lag-fri forbindelse, RGB-lys og hele to typer surroundlyd. Lyden er heller ikke dårlig; faktisk er den et ganske fornuftig kompromiss. Man når man gjennom årtier er vant til å forbinde JBL-navnet med lyd i den profesjonelle klassen, gjør det faktisk litt vondt.