Logitech Pro X Superlight 2

Profesjonelt verktøy

Logitech Pro X er saklig og uten pynt – og fås i pink.

Logitech Pro X Superlight 2 4

(Foto: Logitech)

Logitechs gaming-avdeling lager utstyr til både hobby- eller ”casual”-gamere og til de virkelig seriøse. Logitech Pro X Superlight er beregnet til den sistnevnte gruppen.

Nøktern mangfoldighet

Da det er snakk om et profesjonelt verktøy, er Pro X-musen blottet for enhver form for pynt. Her er bare det som er nødvendig for å beseire motstanderen. De store knappene går lett og raskt, og rullehjulet beveger seg i små, presise trinn. Uten pynt trenger imidlertid ikke å bety kjedelig; ved siden av sort fås gaming-musen i hvit – og pink.

Musen ligger godt i hånden, spesielt hvis man foretrekker ”claw”-grep, hvor hånden er krummet over musen. Da den er noen millimeter kortere og smalere enn de fleste, er den spesielt egnet til mindre hender.

I tillegg til den obligatoriske trådløse adapteren (Logitech kaller sin 2,4 GHz-standard for ”Lightspeed”) og en to meter lang gummibelagt kabel, følger det med et selvklebende gummibelegg til å forbedre grepet. Det er også et alternativt deksel til ”USB-garasjen” på undersiden. Dekslet har samme superglatte overflate som glideskoene.

(Foto: Logitech)

Omfattende og rotete

Logitechs gaming-programvare heter G Hub, og den byr på omfattende muligheter for å definere følsomheten på sensoren, knappenes funksjoner og mye mer. Man kan til og med velge om musetastene bare skal avleses optisk, eller om det skal spares på batteriet og avleses mekanisk når det ikke er bruk for toppresisjon. Man kan definere spesielle profiler med innstillinger for hvert spill, og de kan startes automatisk.

Dessverre er det midt i overflødighetshornet av muligheter lyktes å kaste enhver brukervennlighet over bord. Noe som gjør selv de enkle tilpasninger til en hinderløype.

Logitech G Pro X har en knapp mindre enn de fleste, nemlig den som normalt brukes til å skifte sensorens følsomhet. Og sammen med den forvirrende programvaren gjør det mange enkle manøvre unødvendig vanskelige.

Selv om den er utviklet til – og i samarbeid med – profesjonelle spillere, har Pro X-musen den laveste oppløsningen og skannehastigheten på sensoren, henholdsvis 25 600 DPI og 400 IPS. Det henger selvfølgelig sammen med at HERO-sensoren har noen år på baken, og at musen er en oppdatering av tidligere versjoner. Men det er fortsatt rikelig i praksis. Også til turneringsbruk.

Konklusjon

Logitech Pro X Superlight 2 er en nøktern og minimalistisk designet gaming-mus, som gjennom mange maskinvaregenerasjoner har bygget en trofast tilhengerskare. Jeg er ikke en del av den skaren, til det er programvaren for bakvendt og den manglende DPI-knappen en snublestein. Men det hindrer den ikke i å være et presist verktøy i hendene på den rette. Og har du små hender, og vil du gjerne ha den i pink, kan den være det eneste relevante valget.

Les videre
Exit mobile version