Asus ROG Gladius II Origin ligner til forveksling sin forgjenger ROG Gladius II som vi testet i fjor. Bortsett fra små endringer i det sklisikre mønsteret på sidene, er det vanskelig å få øye på forskjeller. Og navnet Origin antyder også at man har gått tilbake til røttene, fremfor å gå nye veier. På den andre siden er det ingen grunn til å endre på den velfungerende oppskriften.
Det man får, er testens festligste mus! Ikke bare pulserer lys i alle regnbuens farger i logoen og på rullehjulet. Et lysbånd går rundt bunnen av musen og får den til å “sveve” på en pute av pulserende lys.
Den optiske sensoren er også beholdt. 12 000 dpi var høyt i fjor, men gir nå Gladius II Origin testens laveste oppløsning.
Asus har ikke bare ett, men to programmer til tuning av musen. ROG Armoury står for den alvorlige delen av festen, og brukes til å tilpasse knapper og makrofunksjoner.
Det følger med to kabler: en på to meter med flettet stoff og en gummiert på en meter. Man får også to ekstra Omron-knapper i reserve. Moduloppbygningen betyr også at man kan skifte til kontakter med en annen fjærmotstand.
Konklusjon
Asus ROG Gladius II Origin er en mus som får frem smil overalt hvor den dukker opp. Det er umulig å unngå å bli fasinert av det festlige tivolilyset. Hvis det lykkes å ta øynene fra den, og å konsentrere seg om spillet, er den en utmerket spillmus med fin ergonomi og gode detaljer i form av ekstrautstyr og lett utskiftbare kontakter. Oppløsning og hastighet er sett høyere, men de fleste skrur likevel følsomheten ned når de spiller.