Den årlige Soundsociety-messen var flyttet til København, og det var fullt hus i de mer enn 30 demorommene hele helgen.
John Hvidlykke
(Foto: John Alex Hvidlykke)
Helgens Soundsociety hi-fi-messe var den sjette i rekken. Men det var første gang den ble arrangert i København. I år hadde arrangøren Bülow:Steensen valgt å flytte messen fra hjembyen Aarhus til hovedstaden.
Gjennom lørdagen og søndagen tok i alt 1500 besøkende turen til Hotel Scandic Sluseholmen for å se hi-fi i den tyngre enden av skalaen.
Selv om dette er litt færre enn de 2000 som besøkte fjorårets messe i Aarhus, er Maria Kavitha Frish Ramussen fra Bülow:Steensen fornøyd. Og hun forteller at også utstillerne har vært svært fornøyde.
For selv om besøkstallene ikke satte nye rekorder, var de fleste demorommene stappfulle gjennom hele helgen. Og i de mest populære rommene måtte de besøkende stå i kø for å få plass til neste demo.
Og så var messen åpen! (Foto: John Alex Hvidlykke)
Hi-fi i millionklassen
Dyrt, men herlig! Audiovector R6 Arreté, Mark Levinson og Kalista. CD-spilleren var den dyreste komponenten. Den kostet godt over en halv million kroner! (Foto: John Alex Hvidlykke)
Hos PS Audio var Wilson og McIntosh i fokus. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Audio Group Danmark (Børresen, Ansuz Aavik) hadde med seg sin egen bøkskog. Lyden var også luftig. (Foto: John Alex Hvidlykke)
DALI og HiFi Klubben spilte Epikore- og Hegel-elektronikk (Foto: John Alex Hvidlykke).
Det var ikke bare danske utstillere. Fra Oslo kom Hi End Studio med Bryston-elektronikk og Canton-høyttalere. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Bryston-forsterkere er tunge. Men denne forsterkeren ble skreddersydd av butikkeieren med en ekstra tykk frontplate i aluminium! (Foto: John Alex Hvidlykke)
Peter Lyngdorf leverte som vanlig messens mest opplagte sceneshow. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Lyngdorf-høyttalerne var bittesmå, og systemet var blant de billigste. Men lyden var god. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Hos Skindbjerg Audio kunne du høre om støyfiltre for strømnettet (Foto: John Alex Hvidlykke).
Det er vanskelig å få god lyd i små møterom. Gato Audio hadde løst problemet ved å spille diagonalt. Det fungerte overraskende bra. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Moonriver-elektronikk og høyttalere fra Acoustic Energy og Russel K fra Lydbutikken. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Inventum viste frem Chord electronics og de nye Revival Audio Atalante 4-høyttalerne. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Fra Norge kom også Audio Aktøren som viste Nagra-elektronikk og QLN-høyttalere. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Headfreaks viste hodetelefoner og forsterkere. Men det var også utstyr fra søsterselskapet HiFi Freaks. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Emotiva hadde tatt turen fra USA for å vise frem forsterkerne sine. Samt høyttalere fra søsterselskapet AirMotivX (Foto: John Alex Hvidlykke).
Emotiva er kun tilgjengelig via postordre fra USA, men prisene er rimelige. (Foto: John Alex Hvidlykke)
På menyen sto rør – og selvfølgelig LP-plater hos Ren Vinyl. Høyttalerne var fra PMC og Epos (Foto: John Alex Hvidlykke).
Tre festsaler med hi-fi
Hotellet var utformet noe annerledes enn Hotel Royal i Aarhus, som er det sedvanlige vertskapet for arrangementet. Som konferansehotell hadde Scandic Slusesholmen flere møterom og tre store festsaler i første etasje som ga rom for store utstillinger. Den korte avstanden mellom rommene gjorde imidlertid at når kraften i de tyngste systemene ble sluppet løs, kunne det høres flere rom unna.
TopSound hadde fått en festsal med svært levende akustikk til sin utstilling av Wilson-høyttalere og Audio Analogue-elektronikk (Foto: John Alex Hvidlykke).
Dynaudio hadde med seg toppmodellen Confidence 60. Og et par svært sjeldne Moon-effekttrinn (Foto: John Alex Hvidlykke).
I stedet for å prøve å spille opp den store salen med ett stort system, satte SAS Audio og Septon opp flere separate systemer. Her med Rotel Michi-elektronikk og de ville Elac Concentro M-høyttalerne. (Foto: John Alex Hvidlykke)
TV-høyttaleren Canvas, som vi først så i Las Vegas, utfordret konvensjonell hi-fi. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Copland CTA-407 og Elac Vela 407 var en perfekt match. SAS/Septon. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Custom Audio viste frem JBL hjemmekino i den tunge enden. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Også bilen din kan gi deg en stor lydopplevelse hos Custom Audio. (Foto: John Alex Hvidlykke)
De mer intime utstillingene
Noen av de vanlige hotellrommene i de fire andre etasjene var også i bruk. Akustikken var ikke like god som i de store salene, men det var trangt om plassen mange steder.
Focal Scala Utopia Evo III og Naim electronics hos KT Radio. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Vi så Arcams elektronikk for første gang i London i oktober. Nå fikk vi høre den her. (Foto: John Alex Hvidlykke)
PS Audio hadde fylt hotellrommet med de enorme Magnepan-båndhøyttalerne. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Rega NAIA-platespilleren er helt ny – og vill! Dette er hele sokkelen. (Foto: John Alex Hvidlykke)
De kompakte Rega Aya-høyttalerne hos Medlyd (Foto: John Alex Hvidlykke).
Audio Consult / Audio Note hadde et bittelite rom. Men heldigvis var anlegget kompakt. Den integrerte Cobra-forsterkeren leverer 25 W i klasse A. (Foto: John Alex Hvidlykke).
JBL viste de aktive 4329P mini-monitor-ene, men også retro-anlegget L42ms, som vi snart skal teste (Foto: John Alex Hvidlykke).
SAXX og Pause Ljud & Bild tok turen fra Stockholm for å vise frem Totem-høyttalere og Prima Luna rørforsterkere. (Foto: John Alex Hvidlykke)
Mer klassisk enn dette blir det ikke: JBL L-100 Classic og tilhørende elektronikk i et vintage-design med røtter i 60- og 70-tallet (Foto: John Alex Hvidlykke).
København, Aarhus eller Odense neste gang?
Etter denne helgen er det ingen tvil om at det også blir en Soundsociety-messe neste år. Men arrangørene har ikke tatt noen endelig beslutning om hvor den skal finne sted. Blir det København igjen? Skal den tilbake til Aarhus? Eller kanskje til Odense?
Disse to herrene hadde reist fra Yding i Midtjylland og sjekket inn på hotellet på fredag. Det er jo litt langt, men så får man også en helg ut av det. (Foto: John Alex Hvidlykke)