TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
PÅSKE TILBUD - 6 uker for kun 6 kr!

LG viser muskler

LG åpner CES-messen med en rekke spennende interaktive produkter.

Av / 10.01.12 - 04:40
LG viser muskler

Etter flere år med innbitt merkevarebygging har LG blitt en av trendsetterne på årets viktigste elektronikkmesse.

Mandag morgen lokal tid løftet koreanerne på sløret for sine nye 3D storskjermer, og ikke minst den etterlengtede OLED TV-en sin. Og vi må innrømme at dette er lekre saker!

LG viser muskler 1

Man trengte ikke sitte på første rad for å skjønne at nye 55-tommers OLED-skjermen byr på en oppsiktsvekkende skarphet og kontrast. Bildene som fløy over skjermen hadde en gnistrende klarhet, og markerer et klart hopp i bildekvalitet mot selv de aller beste LED- og plasmaskjermene.

LG-modellen er også en slank skjønnhet å se på, med kun 4 millimeter tykkelse og en nesten usynlig ramme på 1 millimeter. Vekten er også under halvparten av en tilsvarende LED-skjerm – 7,5 kg. Tallenes tale sa imidlertid ingenting om prisen, som ryktes å havne i nærheten av 50.000 kroner. Vårt inntrykk er at dette først og fremst er en flaggskipmodell, og at det nok vil ta enda minst et år før OLED gjør sitt inntog i mer kommersielt tilgjengelige modeller under 30.000 kroner.

Annonse

LG viser muskler 2

Heldigvis skorter det ikke på nyheter i de mer tradisjonelle LED og plasmakategoriene. LG slår bokstavelig talt på stortromma med en ny linje virkelig store flatskjermer, og her er det bare å dra bokhyllene til side: LGs toppserie utvides med 60, 72 og 84 tommers størrelser, hvor den siste har 4K (3840 x 2160) oppløsning med mulighet for å vise 3D i Full HD med passive briller.

LG melder at de har hatt stor suksess med sine Cinema 3D skjermer med passiv brilleteknologi, som nå har en 30% markedsandel i forhold til de aktive variantene. Denne andelen vil trolig øke i 2012, da flere produsenter i tillegg til LG har trykket teknikken til sitt hjerte.

I 2012 vil halvparten av LGs TV-modeller ha innebygd 3D og smartfunksjoner. I tillegg til disse lanserer de også en egen linje med Google TV-er med innebygd Android operativsystem. For å få nok datakraft til de nye finessene har LG utviklet et eget chipset de kaller L9.

2012 ser også ut til å bli et år hvor brukergrensesnittet i TV-ene blir fornyet. LG har utstyrt sine nye TV-er med en rekke sensorer for bevegelsesstyring – rett og slett et innebygd kamera som filmer dine bevegelser og korrelerer dem med ulike funksjoner, som å styre volumet eller bytte kanal. Mon tro om sensoren klarer å fange opp at du knipser med stortåa?

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Her er Sonys nye TV-er for 2025

Samsung-TV på museum?

Grensesprengende OLED-TV fra Samsung

TCL: Glem OLED, og velg heller en stor MiniLED-TV!

Samsung TV-eier? Her er dagens gladnyhet

Nytt motorisert TV-veggfeste fra Vogel's: Løfter opptil 98 tommer og 140 kilo

Kommer i mai: Nå vet vi prisen

Her er Samsungs 2025 TV-modeller – for første gang i Europa

Beste TV til Formel 1 2025

Sony lanserer ny TV-teknikk med fantastiske farger

TCL blir offisiell OL-partner

Slik ser du Ski-VM best - hjemmefra

Lyd & Bilde